Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 13-ти септември ще се проведе фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“

Ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 13-ти септември може да се потопите в магията на фестивала „Ало, Космос! Говори България! 2.0“, организиран от Атлантическия клуб в България, с подкрепата на Посолството на САЩ в България. Учени от България и света ще разпалят въображението на малки и големи на 13 септември в София Тех Парк.

Ще бъде направена разходка виртуално из ЦЕРН, ще се осъществи жива връзка с първата майка астронавт от НАСА - Ана Фишър. Небето над София Тех Парк ще посрещне пилота, световен рекордьор - Николай Калайджиев, който ще изпълни специален полет за нас.
Ако искате да зададете въпрос на астронавтката Ана Фишър - първата майка в космоса, както и към учени от ЦЕРН, отидете във „София Тех Парк". Там до 4-ти септември, включително можете да запишете въпросите си. Или да го направите с мобилния си телефон. Второто важно нещо е, че всички работилници, които ще съпътстват събитието, ще са с предварителна регистрация. Тя вече е започнала. Иначе защо Ана Фишер е била избрана тази година да отговаря на въпросите на децата.

"Тя ще представи по популярен начин нейната наука и нейният опит с мисиите в НАСА. Тя ще разкаже и за нейната страст да бъде астронавт и как се е отразило това на начинът ѝ на живот. След това ще имаме въпроси, които ще бъдат зададени и подбрани от дечица на възраст до 12 години. Те могат да задават всякакви въпроси, които ги вълнуват от живота на един астронавт. Ще има въпроси и от студенти, които ще бъдат малко по-научно ориентирани", каза за БНР доц. Милена Георгиева от лабораторията по молекулярна генетика в БАН.  

Освен въпросите към ЦЕРН, децата вече ще могат да влязат виртуално да разгледат мястото, на което е открито доказателство за Хигс бозона.

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че симулация на ЦЕРН е направена в играта "Майнкрафт". А целта е да мотивират децата да се занимават с наука.  

"С играта "Майнкрафт" може да се програмира и съответно ние имаме такъв курс, който е направен за деца, така че те също да могат да учат програмиране, докато играят самата играят и вътре те могат да си строят къщи и ферми всякакви неща. Ние създадохме модел на ЦЕРН с адронния колайдер вътре, така че децата да могат да програмират героя, който трябва да играе вътре".

Емануел Янкулов от Академия „Роботика“ каза, че по време на форума деца ще могат и сами да сглобяват роботи, с които да се доставя храна до Международната космическа станция. Изобщо и тази година „Ало, Космос! Говори България!" ще събере всички онези дейности, които са важни за бъдещите космически изследователи. Затова и Росица Янева от Българския антарктически институт ще запознае децата с Антарктида, която вдъхновява учени да търсят нови видове живот и в най-неблагоприятните условия.  

"Как Антарктида вдъхновява други учени и най-вече подрастващите и децата могат да дадат отговори как се живее в такива екстремни условия и защо именно НАСА избира Южния полюс като място, на което да прави подготовка на космонавти. Антарктида е едно от най-студените, чисти и сухи места на нашата планета и се създава предпоставка за провеждане на нови научни изследвания".

Д-р Владимир Божилов от катедра “Астрономия”, на Физическия факултет в Софийския университет ще покаже Слънцето с телескоп.

"За мен лично като комуникатор на науката и като астрофизик е важно да има колкото се може повече събития, което позволява  на всеки независимо от неговата или нейната възраст и образование да се докосне до предния фронт на науката и всеки на 13 септември ще може да види Слънцето, да потърси в него има ли следи от петна, каква е активността на Слънцето, защото науката е не само вдъхновение, тя е наблюдателна работа. Сега сме на прага на следващата революция към изучаване на Луната".
Какво е квантова комуникация, физика и други тайни обещават да разкрият учените на децата. И то точно заради това да ги накарат да мечтаят да отидат в Космоса. Татяна Иванова - момичето, което се обучава за астронавт в НАСА, също ще помага на по-малките. Обещала е дори да бъде ментор на желаещ да отиде в Космоса български малчуган.

"Относно конкурса, който провеждаме за деца от училищна възраст мисля, че горната граница е 18 години".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16