Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са героите, дали живота си за Съединението?

Паметник "Съединение на България" в Пловдив
Снимка: БГНЕС
"Освен капитан Райчо Николов за Съединението загиват мъжете от една малко известна чета от Чирпан, която подобно на четата от Голямо Конаре и въобще на всички други чети, които се считат към Пловдив от Източна Румелия". Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Мартин Чорбаджийски от Сдружение "Българска история":

"Още в началото на своя път четата се натъква на една част от редовната милиция на Източна Румелия. Загиват шестима души, но четата все пак стига до Пловдив, така че днес когато си спомняме за капитан Райчо Николов, нека си спомним и за тези смели хора от Чирпанската чета".

Мартин Чорбаджийски

Друг от главните дейци на Съединението е габровецът Продан Тишков, по-известен като Чардафон Велики. Неговият монумент, пред който днес ще бъдат поднесени венци и цветя, е проектиран като паметник на Чардафон, но когато конната статуя била завършена, главата на героя от Съединението набързо е сменена с глава на руски войн.

Габровци решават да отдадат почит на Чардафон Велики, като му издигнат паметник и през 1961 година Окръжният комитет на БКП издава решението, дори е предвидено място, на което да бъде издигната статуята. Чардафон трябвало да бъде изобразен като пълководец на кон. В историческите извори той се вписва най-вече с участието си в Съединението и е сред главните дейци в събитията от 1885 година. Той е предводител на Голямоконарската чета, която има решаващ принос за успеха на този поход към национално обединение. Комунистическата власт обаче заключава, че той е помагал на Съединението, но не чак толкова много, че да му бъде издигнат паметник като за император".


По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12