Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристин Димитрова: Трябва повече независимост в мисленето, за да можем да сядаме на една маса

"Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота"

Кристин Димитрова
Снимка: Лъчезар Цветков, БНР

"Едно е да жертваш част от независимостта си, за да бъдеш участник в един по-голям международен договор. Ти го правиш доброволно и с оглед на ползите. Съвсем друго е някой да ти се пише за много близък приятел и да въздейства върху медиите, да оказва нерегламентирано влияние в страната ти и да внушава мисли на обществото. ... Едно е да знаеш, че искаш държавата ти да бъде обединена и независима, да направиш всичко възможно. Такива бяхме ние, когато влизахме в Европейския съюз и НАТО. Имахме посока и знаехме какво трябва да преодолеем. Преодоляхме го! Сега вече сме в онази част от приказката, където се казва, че принцът и принцесата се оженили и заживели щастливо. Сигурно са са изпокарали след това, кой знае". 

Коментара направи пред БНР поетесата и писател Кристин Димитрова, която представи новия си роман "Ще се завърна за теб", и добави:

"Ние не сме някакъв остров в океана, за да сме спокойни, че всичко около нас чака нашето мнение. Ние сме и на Балканите, което също е един турбулентен район. ... Във всяка война на по-малките се намесват и по-големи сили. В един свят на относителност и преливане не можем, а и не бихме искали да бъдем навън от нещата".

По думите на Димитрова трябва повече независимост в мисленето и мнението, за да можем да сядаме на една маса:

"Поставянето на условия, че с този няма да се обединим, прилича на деклариране, преповтаряне на ангажимент, който си поел пред твой финансиращ фактор. Не можем да правим избори до безкрай. Да не се борим и целта ни да бъде да унищожим един или друг. А целта ни да бъде да видим каква обща база можем да имаме, за да продължаваме нататък. Защото това в момента не е една България, а много Българии. Аз не видях от разделителните линии някой да спечели. Не казвам да се обединят всички, а да си изяснят политиките и да видят кои са леви и кои са десни. Лявото - вляво, дясното - вдясно, за да може да знаем какво правим".

Месията е най-лесното решение, смята писателката:

"Това е толкова хубаво решение. Изведнъж си представяш как някой долита и ти оправя положението. Няма да намерим месия - нито в политиката ще има такъв, нито в живота". 

Според нея актът на Независимостта е имал за цел "да си сложим документите в ред и костюма за официални срещи, за да можем да бъдем една истинска държава, законна и като всички други, а по-нататък да си влизаме в разни съюзи, каквито си искаме".

Тя сподели, че в София празничността на днешния ден не се усеща.

Интервюто на Даниела Големинова с Кристин Димитрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51