Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Театралния факултет на Университета в Тел Авив направиха екологичен пърформанс

Университетът в Тел Авив
Снимка: Искра Декало

Откриването на университетската учебна година е вълнуващо както за студенти и преподаватели, така и за бивши възпитаници. Всяка година, ден преди началото ѝ, белокоси старци и изтънчено облечени дами се събират в огромния парк на своята Алма матер в Тел Авив. Сбирките им не приличат на срещи за разказване на спомени от студентските години. Бившите възпитаници на телавивския университет считат, че имат отговорност от една страна да запазят културното наследство на предходните поколения, от друга да оставят за своите внуци и правнуци по-добър за живеене свят.

Всеки път домакините приготвят изненада. Кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало и съпруг ѝ, който е завършил дипломация и политология в Телавивския университет присъстваха на една такава сбирка. Двамата са се срещнали с момиче, облечено като булка. Забелязали, че на бялата ѝ рокля са изписани цифри. Присъединили се още двама странно облечени младежи. Момичето, което е студентка в Театралния факултет на Университета, се казва Ширли Кай:

"Цифрите по роклята ми са от действителни банкови сметки в модната индустрия. Сигурно не си давате сметка, че точно фабриките за дрехи и обувки са едни от най-големите замърсители на планетата. Предназначеното да направи човек щастлив и елегантен за един ден, загрозява за дълго природата. Моят колега е в зелен смокинг, защото счита, че говори „зелено и природосъобразно“, но не думите помагат на Земята".

Поканиха ни нас, от театралния факултет, да направим екологичен пърформанс. Когато избирахме формата, си спомнихме думите на Бертолд Брехт: Как да кажем горчивата истина". Той счита, че има два начина. Оприличава ги на въртележка или планетарий. Ако кажем направо, зрителите или слушателите, ще се почувстват като във въртележка: световъртеж от емоции и облекчение, че са слезли от нея. Ако им покажем случващото се сякаш гледат планети от далече, ще приемат нещата рационално, без да им пречи, че Земята се върти.

Двора на Университета в Тел Авив  Снимка: Искра Декало
Тази година сбирката на бившите възпитаници бе посветена на екологията и на запазването на наследството. Голям бе интереса към експозиция в галерията на университета. Бяха събрани ранни наброски от картини, скулптури, филмови сценарии , реквизит, дизайн за облекла, мебели. Става въпрос за първоначални ескизи на творби, по-късно превърнали са в шедьоври. Интересуват се и от спомени, от театрални представления, включително програми или афиши, чертежи от сгради или машини, станали култови, начални нахвърляния на музикални или текстови произведения. Притежание са били на големи творци, част от които са били и преподаватели в Телавивския университет. Антикварите не ги смятат за ценно, но в учебния процес са много интересни.

"Да запазим връзката между бившите и настоящи възпитаници на това учебно заведение е важно, не само, за да помогнем за реализацията на завършващите. Наистина има много хора с диплома от телавивския университет, които са станали световно известни и се гордеем с тях. Но не по-малко тачим тези, които без да шумят около себе си, вършат всеки ден своята работа по специалността, получена при нас и с това доказват колко стабилно е наученото в студентските им години", заяви Председателят на Съвета на бившите възпитаници Сигалит Бен Хаюн.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50