Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от Театралния факултет на Университета в Тел Авив направиха екологичен пърформанс

Университетът в Тел Авив
Снимка: Искра Декало

Откриването на университетската учебна година е вълнуващо както за студенти и преподаватели, така и за бивши възпитаници. Всяка година, ден преди началото ѝ, белокоси старци и изтънчено облечени дами се събират в огромния парк на своята Алма матер в Тел Авив. Сбирките им не приличат на срещи за разказване на спомени от студентските години. Бившите възпитаници на телавивския университет считат, че имат отговорност от една страна да запазят културното наследство на предходните поколения, от друга да оставят за своите внуци и правнуци по-добър за живеене свят.

Всеки път домакините приготвят изненада. Кореспондентът на БНР в Израел Искра Декало и съпруг ѝ, който е завършил дипломация и политология в Телавивския университет присъстваха на една такава сбирка. Двамата са се срещнали с момиче, облечено като булка. Забелязали, че на бялата ѝ рокля са изписани цифри. Присъединили се още двама странно облечени младежи. Момичето, което е студентка в Театралния факултет на Университета, се казва Ширли Кай:

"Цифрите по роклята ми са от действителни банкови сметки в модната индустрия. Сигурно не си давате сметка, че точно фабриките за дрехи и обувки са едни от най-големите замърсители на планетата. Предназначеното да направи човек щастлив и елегантен за един ден, загрозява за дълго природата. Моят колега е в зелен смокинг, защото счита, че говори „зелено и природосъобразно“, но не думите помагат на Земята".

Поканиха ни нас, от театралния факултет, да направим екологичен пърформанс. Когато избирахме формата, си спомнихме думите на Бертолд Брехт: Как да кажем горчивата истина". Той счита, че има два начина. Оприличава ги на въртележка или планетарий. Ако кажем направо, зрителите или слушателите, ще се почувстват като във въртележка: световъртеж от емоции и облекчение, че са слезли от нея. Ако им покажем случващото се сякаш гледат планети от далече, ще приемат нещата рационално, без да им пречи, че Земята се върти.

Двора на Университета в Тел Авив  Снимка: Искра Декало
Тази година сбирката на бившите възпитаници бе посветена на екологията и на запазването на наследството. Голям бе интереса към експозиция в галерията на университета. Бяха събрани ранни наброски от картини, скулптури, филмови сценарии , реквизит, дизайн за облекла, мебели. Става въпрос за първоначални ескизи на творби, по-късно превърнали са в шедьоври. Интересуват се и от спомени, от театрални представления, включително програми или афиши, чертежи от сгради или машини, станали култови, начални нахвърляния на музикални или текстови произведения. Притежание са били на големи творци, част от които са били и преподаватели в Телавивския университет. Антикварите не ги смятат за ценно, но в учебния процес са много интересни.

"Да запазим връзката между бившите и настоящи възпитаници на това учебно заведение е важно, не само, за да помогнем за реализацията на завършващите. Наистина има много хора с диплома от телавивския университет, които са станали световно известни и се гордеем с тях. Но не по-малко тачим тези, които без да шумят около себе си, вършат всеки ден своята работа по специалността, получена при нас и с това доказват колко стабилно е наученото в студентските им години", заяви Председателят на Съвета на бившите възпитаници Сигалит Бен Хаюн.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15