Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всичко обещават, а накрая няма"

На сергиите на политиците - обещания. На пазарните сергии в Силистренско - немотия

Дойде ли предизборна кампания, започва и наддаването - обещава се от всичко и по много

Снимка: Незабравка Кирова

Изборите са си избори, но животът си върви. И не че не са важни, но за обикновения човек, който всеки ден е със стоката си в различен град или село, нямат такава стойност като труда, който полага, за да изхрани челядта си.

Обещанията на политическата сергия за него не струват нищо, показва радиоразходка в един пазарен ден. 

В сряда продавачите бяха в Дулово, в събота в Тутракан, а утре, когато резултатите от вота ще са ясни, ще са в силистренското село Професор Иширково. И така, докато седмицата се завърти отново.

Дойде ли предизборна кампания, започва и алъш-веришът - обещава се от всичко и по много. Заплати, пенсии, борба с корупция и инфлация.

От всичко и по много има и на пазара. Якета и балтони, опънати на близката ограда, купчини обувки на разпродажба за по 2 лева чифта. Има и нови, разбира се - който разбира, тука се спира. Железария, велосипеди, лъскави дънки, шарени чорапи, на всеки ъгъл скара и примамливи аромати, преплетени с прах за пране и парфюми. Бижутерия и кинкалерия.

И хората са там всяка седмица - идват малки и големи от близките села. Да се видят, да се поздравят и шопинг между другото. За търговците обаче - нещата не са толкова цветни.

"Няма да гласувам за никой, защото не ми дават кебапчета и кюфтета", споделя мъж на битпазара.

"За какво да гласувам? 35 лева детски добавки вземаме. Памперс, мляко. Как да го храня туй дете с 35 лева? Всичките са мошеници. От единия вземаш кокала, даваш на другия. Обещават, обещават и нищо. Маслото го правим като хартия в хляба, за да отиде в училище детето, да е грамотен", казва продавач, който е убеден, че работи повече от политиците.

"Той нищо не прави. Аз изкарвам днеска 30 лева и не ми стигат за нищо. Те се взимат по 1000 лева на ден и пак се оплакват."

"Обещанията не са като изпълнението. Толкова години, за да сме на това дередже, явно се примиряваме."

"За мен нищо не струват – само обещават и това е. Обещания – бол! След това забравят за какво са влезли в парламента. Наистина сме свикнали вече с техните обещания."

"Само обещават, а като дойдат на власт – всичко е замряло. Хората колко са бедни!"

"Всичко обещават, а накрая няма. Всеки дърпа юргана към себе си."

И слушайки речите по партийните събрания, и хората на улицата, виждаш два свята - политическата сергия с обещания, без гаранции - и онази, другата - на действителността, в която парите не стигат за нищо. И дори траханата със сирене за някои ще е деликатес.

Изборите идват и си отиват, до следващия път. Политиците и те. Битието на нямащите остава същото.

Снимка: Незабравка Кирова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40