Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как гласуват и избират русенци

Резултатите от парламентарните избори на 2 октомври
Снимка: БГНЕС

Русенският избирателен район се отличава с подкрепата си към нови формации. Така се случи с "Има такъв народ", и с "Продължаваме промяната" в последните години. Какво е положението сега, когато ГЕРБ си върна в района лидерската позиция, разказва кореспондентката ни Ася Пенчева.

Регионалната обвързаност на народните представители не е критерият, който определя дейността им в парламента. Може да не знаеш името на Главната улица в Русе, но да запишеш името си в историята му. По принцип може, но не се е случвало. Не го направиха нито Станишев, Масларова, Мегелена Кунева, Емел Етем, Софиянски, Меглена Плугчиева... списъкът е дълъг. Списъкът на тези, които използваха русенци за трамплин на собствената си политическа кариера. Единствен в най-новата ни история социалистът Крум Зарков успя да заличи столичния си произход и вече всички тук го разпознават като "наш, русенски". Няма да продължавам дълго, но ще кажа, че той направи много усилия в тази посока - чете книги, пита коренното население, бори се за каузите ни и продължава да показва уважение.

На партиите Русе сигурно им е важен. Иначе защо ще пускат в изборна битка четирима бивши министри и един шеф на парламента.

На тези избори ГЕРБ заложи на Десислава Атанасова - бивш министър на здравеопазването, "тежката артилерия" по думите на лидера им Борисов, председател на парламентарната им група. Тя като локомотив изтегли симпатиите както на русенци, така и на съседите от Разград, където също беше водач.

Изборът на "Продължаваме промяната" също може да се определи метафорично с понятие от транспортния сектор, тъй като начело бе бившия министър на транспорта Николай Събев. Неговата харизма е безспорна и формацията почти запази подкрепа сред избирателите, макар че ще трябва да се разделят с един мандат.

Социалистите пък, които нямаше начин да получат отново Крум Зарков първо заради опозиционната му риторика към Нинова и после заради участието му в служебния кабинет, имаха за водач бившия земеделски министър Иван Иванов. Той допреди септември месец не беше идвал в Русе, но това в червените редици не е проблем и 7000 човека го изпращат в парламента.

Демократите, след като от доста време не могат да улучат точните критерии на русенци, решиха да заложат на сигурно и за водач на листата определиха на централно ниво, разбира се, бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова. Тя направи каквото можа и си заслужи депутатска банка в дясната страна.

Картинката на властта няма да е пълна, ако към нея не прибавим бившият председател на парламента Ива Митева, която трябваше да мобилизира избирателите от "Има такъв народ" въпреки всичко, което видяхме с очите си. Там сриването е просто ужасяващо, тъй като не беше отдавна времето, когато точно хората на Слави гледаха на света от върха на политическата пирамида.

След изборите в неделя, когато направихме или не направихме каквото зависеше от нас, следват коментарите. Новите звезди в Русенска област са хората от "Възраждане" и затова въпросите ми са за тях, за ситуацията и за прогнозите.

"Не ме изненадва. Това е наказателен вот. Те са новото лице, а българинът се подвижда по новите лица, прехвърля вота обикновено на тях, с новите си надежди."

"Възраждане" бележат успех. Трябва да вземат един мандат, което при тях е наистина успех. Общото недоволство от всичко, включително войната с Украйна, влошаването на ситуацията на хората води до издигането на такива партийни субекти. Също като "Атака", като "Воля", абсолютно идентични. Ще има един коректив и един отдушник на лошото настроение. То трябва да бъде покрито и представено. Няма да има проблем, това няма да е лошо."

Ако прогнозата за нови избори след 5-6 месеца е вярна, би било чудесно и партиите, вместо да пращат тук елита си, да направят наистина смислена кампания с послания, със срещи, с истински дебати в медиите - национални и регионални. По-скъпо излизат самите избори - в пари и време от живота ни.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турските митничари октриха 67 кг наркотици в камион на ГКПП "Капъкуле", дошъл от България

Турските митнически служители са открили 67 кг наркотици при проверка на товарен автомобил на ГКПП "Капъкуле" на границата с България, съобщи ТРТ Хабер. Наркотикът е бил укрит в тайно отделение до мястото на водача.   Това съобщи БТА. Отделът за анализиране на риска към Митническите служби в Одрин е отклонил съмнителен камион за допълнителна проверка...

публикувано на 06.02.25 в 17:04
Министърът на външните работи Георг Георгиев.

Министър Георгиев: България ще следва стриктно постигнатия европейски консенсус за интеграцията на РСМ

Министърът на външните работи Георг Георгиев подчерта, че България ще следва стриктно постигнатия европейски консенсус по отношение на евроинтеграцията на Република Северна Македония. Страната ни остава последователна в подкрепата си за европейския път на страните от Западните Балкани, но при изпълнение на критериите, каза Георгиев: "И ма постигнат..

публикувано на 06.02.25 в 17:03
Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова

Програмата "Грижа в дома" е обхванала над 44 000 души

На национално ниво "Грижа в дома“ обхвана над 44 000 души, които в различен период от две години са имали нужда от подкрепа в домовете си. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на заключително събитие по мярката "Грижа в дома", организирано от Програма "Развитие на човешките ресурси" (ПРЧР)...

публикувано на 06.02.25 в 16:52
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Пеевски вече се приближава много към Костадинов като говорене

Това, което разбрахме, е, че няма дупка от 18 млрд. лева в бюджета, но може би това беше ход, който трябваше да ни подготви за тежките мерки, които предстоят, а разказът ще бъде, че дупката я няма, защото те са я запълнили. Това каза пред БНР политологът Калоян Велчев и коментира: " Ще видим дали еврозоната още е стратегическа цел на ГЕРБ с..

публикувано на 06.02.25 в 16:46
Силви Кирилов

Около 26 000 прегледа са проведени за 3 месеца по скрининговата кампания за рак на маточната шийка

Около 26 000 прегледа при АГ специалисти са проведени по скрининговата кампания за рак на маточната шийка в последните три месеца на миналата година. Това показват предварителните резултати от изпълнението на кампанията, платена с държавни средства.  Те бяха отчетени от здравния министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната комисия в..

публикувано на 06.02.25 в 16:43

ЕК: Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава

"Винаги сме казвали ясно, че Газа е неразделна част от бъдеща палестинска държава" - така говорителят на Европейската служба за външна дейност Ануар Ел Ануни коментира думите на американския президент Доналд Тръмп, че САЩ искат да поемат контрол над Газа. Той припомни, че това е едно от петте условия за Газа, поставени през ноември 2023 г. от..

публикувано на 06.02.25 в 15:56

Награди по 700 лв. на месец за 10 души с особени заслуги към нацията в областта на културата

Парламентарната Комисия по културата и медиите прие единодушно Проект на решение за отпускане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията в областта на културата на 10 души.  Това са актьорът Владимир Пенев, народната певица Руска Стоименова, пианистката проф. Милена Моллова, актрисата Ели Скорчева, актьорът..

публикувано на 06.02.25 в 15:41