Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как частно лечебно заведение ще функционира като Национална детска болница

Неразбориите около построяването на национална детска болница продължават
Снимка: БГНЕС
Отказва ли се държавата от създаването на Национална детска болница и има ли по света национална детска болница, която да е изцяло частна - тези въпроси поставя председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко, докато обществеността очаква решението на здравното министерство дали има необходимост от създаването на частна детска болница в София и дали да предложи за одобрение внесен вече инвестиционен проект, а той се казва "Мама и аз“ и е разработен от дружеството "Търговска лига - Глобален аптечен център“.

Същият инвеститор е собственик на няколко кардиологични болници у нас и имаше намерение да строи голяма болница в Казичене, но получи отказ по времето на предишното редовно правителство. От дружеството определят проекта като необходим и твърдят, че той не отменя, а подпомага и съкращава времето до създаването на Държавна национална детска болница. От гражданската инициатива "За истинска детска болница“ също реагираха с притеснение как частно лечебно заведение ще функционира като Национална детска болница.

Многопрофилна болница за активно лечение с 413 легла, дейности в 29 медицински специалности и 4 клинично-диагностични структури  - това представлява проектът на дружеството "Търговска лига“, според представените в здравното министерство документи. Бъдещото лечебно заведение ще се намира в началото на столичния булевард "Г.М.Димитров" и ще се казва "Мама и аз“.  

В писменo обръщение към българските семейства, публикувано в изданието "24 часа“ в края на миналата седмица, инвеститорът определя намерението си като благородно и искрено, с цел да се направи нещо модерно в служба на децата и родителите.  

Главният изпълнителен директор Таквор Бохосян припомня, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма специализирана национална детска болница и аргументира готовността на Търговска лига да носи тази отговорност. 

По какъв начин една хипотетична частна болница ще бъде направена така, че да може да функционира като национална, пита Надежда Цекулова, член на Националната гражданска инициатива "За истинска детска болница“. Организацията обединява хора, които искат от държавата модерна национална болница, осигуряваща комплексна и пълноценна грижа за децата:

"Да функционира като национална болница означава да поема най-тежката патология от много региони в страната, да има заболявания, които да се лекуват само в тази болница. В същото време да може да осигурява спешна и ефективна грижа за пациентите под 18 години на територията на София".

От "Търговска лига" твърдят, че са получили предварителна подкрепа за проекта за детска болница от 3 големи политически сили, които ще участват в следващия парламент. В нова публикация на сайта на дружеството се отправят специални поздрави към служебния министър д-р Асен Мeджидиев и всички "разумни" юристи, лекари и общественици за техните "сдържано-положителни първи изяви относно голямата необходимост от проекта "Мама и Аз“ в София и неговата перфектна законосъобразност".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34