Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров образова учениците и възрастните с уроци по история

2
Искрен Красимиров
Снимка: Пламена Бачийска

"Нека да похвалим Фердинанд и всички държавници, които са имали тази смелост да обявят, да ударят по масата и да кажат - От днес България е независима", каза за БНР Искрен Красимиров - режисьор, оператор, актьор и писател.

Той припомни, че текстът на Манифеста за обявяване на Независимостта е написан от бившия министър-председател Александър Малинов.

"Той заедно с цялото българско правителство чакат в Русе Фердинад. Оттам заедно с цялото българско правителство тръгват със специален царски влак. Манифестът е съчинен от Александър Малинов на гара Две могили", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Красимиров.

Искрен Красимиров е основател на проекта "Незабравимата България". Автор е на над 20 документални филма. Дебютната му книга "Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи" излиза на пазара през 2022 г.

Той обясни, че е създал проекта "Незабравимата България", за да даде информация на повече българи за историята.

"Моята организация събира всички мои усилия през годините - всички над 20 филма, които са посветени на националните ни герои - най-вече на героите ни от Възраждането - от Паисий до Христо Ботев. За всички по-големи имена направихме документални ленти. Проектът обединява моите уроци по родолюбие, образователни спектакли, които изнасям в училища, читалища, детски градини и в български неделни училища в чужбина. Обединява книгите, които написах за герои, за да обхване не само малките, но и по-възрастната публика. "Незабравимата България" е моя организация с цел все повече хора да заявят истината за героите и за нашата славна история".

"Тогава Ботев стана мой кумир, идол, пътеводна светлина, но това стана, когато завърших гимназия и когато този факт излезе на дневния ред на моето внимание. Тогава се заинтересувах от история, тогава прочетох всичко за Ботев и Левски, тогава направих филмите, тогава започнах да пиша книгите и така 10 години до ден днешен".

Историкът проф. Андрей Пантев в интервю на журналистът Ивайла Александрова от програма "Христо Ботев" на БНР заявява през 2008 година за независимостта следното:


"Ако трябва да говорим поетично, романтично за миналото  - това е скъсване с едно угнетяващо състояние на подчиненост от една тогава чужда и враждебна държава - окончателното хвърляне на фесовете от българските глави - имам предвид духовни фесове. Това е едната страна на въпроса, даже често казвам, че най-сетне са си отдъхнали от сенките на нашите книжовници, революционери, свещеници, войводи и от друга страна ние отхвърляме една зависимост - финансова, стопанска, политическа.  Ние плащаме ежегоден данък на Портата, ние приемаме режима на капитулация, който е опасен за българското стопанско развитие, ние не можем да съдим чужденци в страната си, извършили криминално престъпление".

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата цар.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50