Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров образова учениците и възрастните с уроци по история

2
Искрен Красимиров
Снимка: Пламена Бачийска

"Нека да похвалим Фердинанд и всички държавници, които са имали тази смелост да обявят, да ударят по масата и да кажат - От днес България е независима", каза за БНР Искрен Красимиров - режисьор, оператор, актьор и писател.

Той припомни, че текстът на Манифеста за обявяване на Независимостта е написан от бившия министър-председател Александър Малинов.

"Той заедно с цялото българско правителство чакат в Русе Фердинад. Оттам заедно с цялото българско правителство тръгват със специален царски влак. Манифестът е съчинен от Александър Малинов на гара Две могили", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Красимиров.

Искрен Красимиров е основател на проекта "Незабравимата България". Автор е на над 20 документални филма. Дебютната му книга "Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи" излиза на пазара през 2022 г.

Той обясни, че е създал проекта "Незабравимата България", за да даде информация на повече българи за историята.

"Моята организация събира всички мои усилия през годините - всички над 20 филма, които са посветени на националните ни герои - най-вече на героите ни от Възраждането - от Паисий до Христо Ботев. За всички по-големи имена направихме документални ленти. Проектът обединява моите уроци по родолюбие, образователни спектакли, които изнасям в училища, читалища, детски градини и в български неделни училища в чужбина. Обединява книгите, които написах за герои, за да обхване не само малките, но и по-възрастната публика. "Незабравимата България" е моя организация с цел все повече хора да заявят истината за героите и за нашата славна история".

"Тогава Ботев стана мой кумир, идол, пътеводна светлина, но това стана, когато завърших гимназия и когато този факт излезе на дневния ред на моето внимание. Тогава се заинтересувах от история, тогава прочетох всичко за Ботев и Левски, тогава направих филмите, тогава започнах да пиша книгите и така 10 години до ден днешен".

Историкът проф. Андрей Пантев в интервю на журналистът Ивайла Александрова от програма "Христо Ботев" на БНР заявява през 2008 година за независимостта следното:


"Ако трябва да говорим поетично, романтично за миналото  - това е скъсване с едно угнетяващо състояние на подчиненост от една тогава чужда и враждебна държава - окончателното хвърляне на фесовете от българските глави - имам предвид духовни фесове. Това е едната страна на въпроса, даже често казвам, че най-сетне са си отдъхнали от сенките на нашите книжовници, революционери, свещеници, войводи и от друга страна ние отхвърляме една зависимост - финансова, стопанска, политическа.  Ние плащаме ежегоден данък на Портата, ние приемаме режима на капитулация, който е опасен за българското стопанско развитие, ние не можем да съдим чужденци в страната си, извършили криминално престъпление".

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата цар.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08