Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От години НАТО се опитва да укрепи източния си фланг, но това не намира отзвук в България"

Весела Чернева: Етикетът "евро-атлантически" е маска

"Темата за върховенството на правото е далеч не толкова удобна за всички, както темата за прозападната ни ориентация"

Весела Чернева
Снимка: БГНЕС

От години НАТО се опитва да укрепи източния си фланг, но това не намира отзвук в България, каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика, съветник на бившия премиер Кирил Петков по външната политика.

"Помним прословути изречения на лидера на ГЕРБ и на други представители как ние нямаме нужда тук от НАТО, нямаме нужда от сигурност в Черно море, искахме платноходки. Всичко това са били грешни стратегически избори и грешни ценностни избори. И за много други такива примери можем да се сетим, включително отношението на правителства на ГЕРБ към "Газпром", включително начинът, по който България беше поставена в газова зависимост от Русия. На този фон ми изглеждат лицемерни такъв тип позиции и поставяне на въпроса по този начин (за евро-атлантическото мнозинство - бел. ред.)"

Относно тезата за външен натиск за сформиране на евро-атлантическа коалиция, в предаването "Преди всички" Чернева изтъкна:

"Такъв тип говорене за българска политика е възможно тогава, когато няма ясно артикулирани причини и цели на политиците. Ако политиците излизат с един етикет напред и казват – ние ще правим евро-атлантическо мнозинство, и не казват какво целят, какво съдържание искат да вкарат, какъв дневен ред на това правителство, кое го прави евро-атлантическо, то тогава това пространство започва да се запълва с друг тип легитимацияКогато хората не виждат ясно обговорени такива причини, се оставя огромно място за всякакъв тип конспирации."

Чернева е на мнение, че най-голямата партия – ГЕРБ, има доста възможности и би могла да потърси съюзници – ДПС и Стефан Янев. За употребата на евро-атлантическата тема тя апелира "да не се крием зад етикети от рода на "евро-атлантическо", които в случая не значат много":

"Това е маска. Този етикет маскира всъщност нежеланието да се говори по другата, голямата разделителна линия в обществото – върховенството на правото, има ли справедливост в България. Темата за върховенството на правото не е далеч толкова удобна за всички, както темата за прозападната ни ориентация, затова се избира този етикет, за да може другите, същинските въпроси, на които обществото очаква отговор, да не им се дава отговор."

"Изобщо не съм убедена, че президентът може да има мандат да взема позиция от името на България, толкова отличаваща се от всички останали в региона, без да има парламент, с който това да се консултира, или поне без да е консултирал през КСНС, който може да свика, да вземе такова решение на своя глава. Това е наистина риск – и политически, и стратегически, тъй като през следващите месеци можем да видим включително развитие в самите съюзници", каза Весела Чернева по казуса с позицията на държавния глава за членството на Украйна в НАТО.

Запитана за паралелите между ситуацията с падането на ветото за Северна Македония и сегашната следизборна ситуация, в която се търси широко съгласие, външнополитическият експерт коментира:

"Очевидно това беше тема, която имаше не само широк обществен отзвук, но беше използвана от доста политически партии по превратен начин. За да се затвори тази Кутия на Пандора, доколкото това е възможно, трябваше такова много широко съгласие в парламента."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40