Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биопроизводството у нас се е сринало неколкократно. Не се подпомагат производителите да преработват тук

Снимка: bgbio.org

Българската асоциация "Биопродукти" за пръв път участва във варшавското изложение на биопродукти. Това е едно от най-мащабните европейски специализирани изложения на биологично произведена продукция. Нашите производители имат възможност да се включат във форума с финансовото съдействие на Министерството на земеделието.

Целта е търсене на търговски контакти и разработване на нови пазари за българската продукция, тъй като благодарение на дългогодишната недалновидна политика този тип производство у нас през последните години се е свил неколкократно, коментира пред БНР Албена Симеонова, биопроизводител и председател на асоциацията. Според нея в Полша още помнят вкуса на българската земеделска продукция, изнасяна масирано преди години. 

В Полша делът на биопродукцията е почти 10 на сто. В България биопроизводството, което беше наближило 7% преди години, сега се е сринало докъм 1,5%, уточни Симеонова.

"Вярно е, че сме се свили до този срамен процент, но вносът на биологични продукти - изнесена от България продукция, преработена в Германия и върната в България, е много голям. Това е ниша, която ние трябва да запълним само на правителствено равнище, подпомагането да е сериозно на ниво земеделско стопанство, което подпомага оставането в селата на българския биопроизводител. След това подпомагане на ниво преработка на собствения продукт в собствената ферма и не на последно място – маркетингът в България. Това са неща, които са пропуснати с годините."

Снимка: Ани Петрова

Ако имаше възможност преференциално да се подпомагат българските производители да се преработят собствения биопродукт, нещата нямаше да стоят по този начин, смята тя. По думите ѝ в мамента у нас има една-единствена биокланица и няколко предприятия за преработка на плодове и зеленчуци за консерви и сокове.

"Буквално на пръстите на едната ръка винарни, които произвеждат биологично вино. Идват чужденците, купуват го на безценица. А ако бяха подпомогнати българските биопроизводители да могат да преработят собствената си продукция и след това да я реализират на пазара, нещата щяха да са различни."

Албена Симеонова е категорична, че за разлика от Европа, "където биопроизводството е на пиедестал", у нас този бранш се пренебрегва.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25