Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 17 октомври се приемат предложения за конкурса „Дърво с корен 2022“

Любомира Колчева
Снимка: Пламена Бачийска

Конкурсът „Дърво с корен 2022“, който търси най-интересните дървета в България, тази година е посветен на климатичните промени.

„Тази година, тъй като последните години и ние самите като организация се насочваме и говорим повече за климат и промени, които се отразяват на начина на живот и налагат една промяна, която ние като жители на планетата трябва да осъзнаем, и да променим нещо, да не бъдем пасивни и да очакваме да се случва извън нас. Причината е тази, че все по-осезаемо виждаме метеорологични промени, които не са типични, които предизвикват доста щети, карат хората да направят доста сериозни промени в начина си на живот. Доста хора се изселват заради това, че настъпва суша и те не могат да произведат реколта, да имат поминък и да се изхранват", каза за БНР Любомира Колчева, директор на фондация „ЕкоОбщност” и организатор на конкурса „Дърво с корен”.

Конкурсът тази година ще се  проведе за 13 път.

"Това, което ни радва и учудва е, че всяка година се появяват нови хора, които знаят от години за дървото, което има история и ни го представят по интересен начин", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Колчева.

Всички изпратени предложения ще участват в главната категория Дърво с корен.

"Втората категория е „Вековните дървета говорят“. В нея се разглеждат дървета, които са над 100 години и са свързани с историческа личност или случка от българската история. Третата категория е "Млад пирородолюбител", която поставя акцент върху това ние да научим за младежи, които полагат грижи за някое дърво".

До 17 октомври можете да изпращате предложения. Журито е съставено от доцент Весела Тенчева от Института по етнология и фолклор, доцент Евгени Цавков от Лесотехническия университет, има и един журналист. Необходимо е да изпратите описание на дървото, историята му и поне 3 снимки на електронен адрес: tree@bepf-bg.org.

„Това, което трябва да се изпрати е снимки- по 2-3 снимки. Трябва да има една снимка на дървото в цял вид, за да може то да бъде оценено".

Необходимо е да има разрешение от фотографа, който е направил снимките или от човека, който е снимал дървото.

Изборът на победителите ще се извърши чрез онлайн гласуване от обществеността през ноември 2022 г.

Любопитните истории на всички постъпващи номинации може да следите на Фейсбук страницата "Дърво с корен".  

Тазгодишният конкурс “Дърво с корен” се провежда като част от европейската инициатива "Климат на промяната"(#ClimateOfChange), която е съфинансирана от Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.

Конкурсът „Дърво с корен 2022” на фондация „ЕкоОбщност” се провежда в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14