Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти месец траят есенните празници на евреите

Яфа Меир е решила да превърне дома си в картинна галерия

Снимка: личен архив

Почти месец траят есените празници на евреите. Последната седмица е най-любопитна. Тогава дори милиардерите живеят в колиби, като спомен от бягството от Египет. Майсторство е да се построи Колиба, покрита с палмови листа, така че вечер да се виждат звездите. Надеждата е, че ще завали дъжд ( в Израел още е лято) и капки от него ще паднат в поставената в средата на масата чиния. Земеделците са мечтали за влага за реколтата и се е смятало, че всяка капка е „златна“. Канят се всяка вечер приятели и навсякъде звучи музика и смях. Така изглежда празникът Сукот. Но една от потомките на преселилите се от България евреи – секретарката на дружеството на „българите“ в Израел Яфа Меир е решила да превърне дома си, през седмица на Сукот, когато (ако се спазва традицията) не се живее вкъщи, в картинна галерия.
Картини, направени от копчета посрещат любопитните в дома на Яфа Меир. Скулптурите са от ципове, от изрезки от ленулеум и от материал, с който архитектите правят макетите си. Въпреки доста странните фигури, които творбите пресъздават не липсват откупки. 


"Винаги съм мечтала да творя с ръцете си. Но се наложи сама да огледам сина си и трябваше да имам работа с постоянен доход. Била съм библиотекарка, секретар на дружеството в Яфо на Съюза на архитектите в Израел, сега съм секретар на българското дружество. Родителите ми бяха хора на точните науки. Дори едно каре с българска бродерия, започнато в ученическите години на майка ми, аз го довърших, когато поотраснах, като изучих сама бодовете", каза за БНР Яфа Меир.

Тя заяви, че харесва творби от нетрадиционни материали.

"Първата ми самостоятелна изложба направих на пазара в Яфо. Шукът пишпишим ( на бълхите) постепенно се превръща и в център на изкуствата. И тогава повечето творби бяха от копчета и ципове. Но се оказа, че много хора в Яфо- българската столица на Израел, имат вкус към необичайните материали. Моята изложба ги провокира. Канеха ме в работилниците си. Виждах скулптури от велосипедни вериги, от стари гуми от камиони, картини от всевъзможни субстанции- плат, игли, та дори от части за телефони. Това не бяха творби от доста обичаната в Израел „естетика на грозотата“. По-скоро човек се смайва от удачното и необикновено хрумване - фигура или картина да бъде направена от подобен материал. Повечето от създателите им, като мен, не са се решили да зарежат сигурността в живота си, за да се отдадат само на творчество. Имам око за таланта. Станах куратор на няколко изложби. Най-напред имаше изложба на картини върху палки за пинг-понг. Тя беше в официален салон в Яфо. Останалите бяха на необичайни места. Например подредих картини и скулптори във фоайето на един от небостъргачите на Тел Авив, където живеят много богати хора. Беше по време на пандемията, когато повечето хора започнаха да работят от вкъщи. Липсваше културен живот. За мнозина бе важно да разнообразят интериора на апартаментите си. Голяма част от показаните творби бяха изкупени. Беше сериозна помощ за художниците, защото най-често основния им бизнес, който те смятаха че им носи стабилност, беше затворен".

Домът на Яфа Меир          Снимка: личен архив

В сегашната изложба на Яфа Меир има доста произведения с библейски сюжети. В Израел се смята, че преселниците от България са най-малко религиозната част от населението. 

"Ние сме едни от първите преселници в Бат Ям ( русалка), който е част от Голям Тел Авив. Помня, когато израснаха няколко нови блока, включително и нашия. Бяха на голямо разстояние един от друг, а наоколо им бяха пясъци. Най-близкото училище до дома ни се оказа религиозно, но не от най-строгите. Учех в девически клас. В програмата имахме математика, физика и английски- предметите, за които сега се водят спорове дали да се изучават в религиозните училища. Още тогава си дадох сметка, че Библията е универсалната книга. Няма сюжет в съвременната или класическата литература, който да не е разработен и в тази Книга на книгите. Мисля, че точно в това училище ми дадоха основни знания за професията, която най-дълго упражнявах- библиотекарка. Човек, който добре познава тази универсална книга може да е добър помощник на всички, които търсят интересно и полезно четиво. Но и за да се разберат класическите картини, много често, са необходими добро познаване на основния текст на Библията. Тогава се разбира оригиналността в тълкуването му. Необичайните материали, от които правя творбите си са само формата. А със съдържанието или внушението се опитвам да достигна до зрителите, да ги увлека, да ги направя съмишленици. Набавям си материалите по най-различни начини. Изкупувам на едро стоката на магазини, които правят промоции. Когато работех при архитектите, събирах парчетата останали след конструирането на макети. Използвам ги като основа на мои картини. Те не са пъзели, а носят послания.

Повече  можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53