Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромски жени се събират на национална среща във Велико Търново

Ромски жени от цялата страна се събират днес на среща във Велико Търново, за да дискутират промяната на положението на момичетата и жените от етноса. Националната среща е под надслова „Момичета с мечти – да обърнем страницата! Университетът е място и за ромските жени!“. 

Организатор на срещата е центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Във форума ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова. 

По време на пандемията център „Амалипе“ проведе поредица от онлайн срещи, посветени на домашното насилие, ранните бракове, образованието и развитието на ромските жени. Сега ромски студентки, образователни медиатори, активни момичета и ромски жени, работещи за подобряване на условията на живот и учене в ромска общност, се събират на среща във Велико Търново, поясни Тодора Крумова от център „Амалипе“, организатор на форума:

„Всъщност целта на срещата е да си изговорим каква е ситуацията по места, особено след пандемията, какво можем да направи всяка от тези жени и момичета, които ще участват в срещата, за да не бъде просто събиране, а да има конкретен резултат и ефект и последващи действия. Това, от което има нужда, е работа по места в самите общности. Очакваме всяка една от участничките след срещата да си тръгне с план какво ще направи в своят общност – дискусии, кампании, срещи, така че да раздвижи нещата по места“. 

Не тръгваме от нулата, казва Теодора Крумова от център „Амалипе“ и допълва, че много ромски жени вече са направили първите стъпки. На националната среща във Велико Търново ще бъде проследена историята на женското движение в ромската общност, как се е променяло то през различните политически периоди, какъв е образователният статус на ромските жени днес, какви са проблемите, с които се сблъскват те вътре и вън от общността, и различават ли се от проблемите на жените като цяло.

„Наистина има нужда от много говорене, от това да се реагира, за да може да се реагира и да се промени най-вече мотивацията за образование, да се преодолеят тези негативни практики, които все още срещаме и които спират момичетата от това да завършат образование и да продължат развитието си“. 

За намаляване на ранните бракове и за стимулиране на образователния процес сред ромската общност, център „Амалипе“ от години провежда обучение и работа с ромски медиатори, както и програмата „Всеки ученик ще бъде отличник“ и резултати има, участва в Българската платформа на Европейското женско лоби. За да бъдат мотивирани участниците в срещата, ще бъдат споделени няколко лични истории за справянето с трудностите по пътя на образованието и за възможностите и важността майките да подкрепят децата си, посочи Теодора Крумова:

„Обективно положението се подобрява. По време на пандемията нещата естествено с влошиха, което не е само ситуация в ромската общност, а е цялостно в обществото. Но като цяло образователният статус се повишава, все повече се увеличават момичетата, които завършват не само средно образование, но продължават да учат и висше. Всъщност това искаме да покажем на срещата. Поканили сме много момичета и жени, които са успели вече в живота и в сферата, в която се развиват, за да могат те да покажат и да мотивират останалите, че това наистина се случва“. 

Националната среща на ромските жени ще се проведе във Великотърновския университет и в нея ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова, която от години показва, че каузата за промяна положението на ромските жени стои в дневния ѝ ред, поясни Теодора Крумова. При организацията на срещата от център „Амалипе“ е използван опитът на испанската женска организация „Дром Котар Местипен“, която от години се опитва да изгради механизъм за мобилизация на ромските жени на местно ниво.


По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище  "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29