Организатор на срещата е центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Във форума ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова.
По време на пандемията център „Амалипе“ проведе поредица от онлайн срещи, посветени на домашното насилие, ранните бракове, образованието и развитието на ромските жени. Сега ромски студентки, образователни медиатори, активни момичета и ромски жени, работещи за подобряване на условията на живот и учене в ромска общност, се събират на среща във Велико Търново, поясни Тодора Крумова от център „Амалипе“, организатор на форума:
„Всъщност целта на срещата е да си изговорим каква е ситуацията по места, особено след пандемията, какво можем да направи всяка от тези жени и момичета, които ще участват в срещата, за да не бъде просто събиране, а да има конкретен резултат и ефект и последващи действия. Това, от което има нужда, е работа по места в самите общности. Очакваме всяка една от участничките след срещата да си тръгне с план какво ще направи в своят общност – дискусии, кампании, срещи, така че да раздвижи нещата по места“.
Не тръгваме от нулата, казва Теодора Крумова от център „Амалипе“ и допълва, че много ромски жени вече са направили първите стъпки. На националната среща във Велико Търново ще бъде проследена историята на женското движение в ромската общност, как се е променяло то през различните политически периоди, какъв е образователният статус на ромските жени днес, какви са проблемите, с които се сблъскват те вътре и вън от общността, и различават ли се от проблемите на жените като цяло.
„Наистина има нужда от много говорене, от това да се реагира, за да може да се реагира и да се промени най-вече мотивацията за образование, да се преодолеят тези негативни практики, които все още срещаме и които спират момичетата от това да завършат образование и да продължат развитието си“.
За намаляване на ранните бракове и за стимулиране на образователния процес сред ромската общност, център „Амалипе“ от години провежда обучение и работа с ромски медиатори, както и програмата „Всеки ученик ще бъде отличник“ и резултати има, участва в Българската платформа на Европейското женско лоби. За да бъдат мотивирани участниците в срещата, ще бъдат споделени няколко лични истории за справянето с трудностите по пътя на образованието и за възможностите и важността майките да подкрепят децата си, посочи Теодора Крумова:
„Обективно положението се подобрява. По време на пандемията нещата естествено с влошиха, което не е само ситуация в ромската общност, а е цялостно в обществото. Но като цяло образователният статус се повишава, все повече се увеличават момичетата, които завършват не само средно образование, но продължават да учат и висше. Всъщност това искаме да покажем на срещата. Поканили сме много момичета и жени, които са успели вече в живота и в сферата, в която се развиват, за да могат те да покажат и да мотивират останалите, че това наистина се случва“.
Националната среща на ромските жени ще се проведе във Великотърновския университет и в нея ще се включи вицепрезидентът Илияна Йотова, която от години показва, че каузата за промяна положението на ромските жени стои в дневния ѝ ред, поясни Теодора Крумова. При организацията на срещата от център „Амалипе“ е използван опитът на испанската женска организация „Дром Котар Местипен“, която от години се опитва да изгради механизъм за мобилизация на ромските жени на местно ниво.
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..