Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Христов изследва българският литературен модернизъм

Той събра анализите си в книгата „Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността“

Иван Христов
Снимка: Столичната библиотека

"Това изследване е моята хабилитация в Института по литература към БАН. Първите текстове в него са от 2009 година. Аз го работех доста дълъг период. Фокусът на изследването е българският литературен модернизъм, но не само по време на неговото съществуване като литературно течение в българската литературна история, но и неговото маргинализиране по времето на социалистическия период през 70-те и особено през 80-те години. Може да се каже, че това е една мини история от XX-ти век", каза за БНР Иван Христов.

В предаването "Графити по въздуха" той заяви:

"В средата на моето изследване вместо да се занимавам с Втората световна война реших да се занимавам с новите социални медии - които са радиото, плаката, киното, тъй като и тогава както и днес тези медии оказват изключително силно влияние върху  начина на живот на хората и ние малко си даваме сметка за това".

В своето проучване Иван Христов е потърсил информация за много личности, сред тях и Сирак Скитник.

"Сирак Скитник е модернист. Изключително важна фигура. В този период той е първият директор на Българското национално радио. Той е един от първите теоретици на радиото. Той е личност от голям мащаб освен че е чудесен художник, той е изключително интересен теоретик като теоретизира върху проблемите на масовата култура, проблемите на радиото, на модернизма, може би заради близостта му със списание "Златорог" и неговия редактор Владимир Василев".

Издателски център „Боян Пенев“ към Института за литература на БАН и Столична библиотека представиха книгата на Иван Христов „Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността“ на 13 октомври 2022 в Американския център на Столична библиотека, пл. „Славейков“ № 4A. Изданието е част от научната програма на Института за литература „Виртуална история на българската литература (ІХ – ХХІ в.)“.

Иван Христов (1978) е доцент по нова българска литература в Института за литература при Българската академия на науките. Изследователският му интерес е фокусиран върху литературните кръгове, публикации и полемики на българския литературен модернизъм в европейски контекст. Автор е на изследването „Кръгът „Стрелец“ и идеята за родното“ (2009) и на стихосбирките „Сбогом, деветнайсeти век“ (2001), „Бдин“ (2004), „Американски поеми“ (2013) и „Любовен речник“ (2018). Стиховете му са превеждани на много езици. Носител е на множество награди за поезия. Член е на Сдружение на българските писатели и на Български ПЕН център.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23