Докато обикновеният американец в момента е изправен най-вече пред притесненията от препускащите нагоре цени на храните, за американските политици на фокус сега са най-вече предстоящите междинни избори. Ще успеят ли демократите, изправени пред висока инфлация, нестабилен фондов пазар и съвсем не неоснователни страхове от рецесия, да спечелят избирателите на своя страна и да защитят крехкото си мнозинството си в Камарата на представителите и Сената или републиканците ще си върнат мнозинството?
От Републиканската партия обвиняват демократите, че основната причина американците да страдат от високите цени сега е мащабният американският спасителен план на стойност 1,9 трилиона долара, подписан от Байдън през март 2021 г. след пандемията. Президентът разчиташе този план сериозно да помогне за икономическото възстановяване. И той може би в някаква степен помогна, но това се оказа съвсем недостатъчно. След това Байдън подписа и т.н. Закон за намаляване на инфлацията, като каза, че "с този закон американският народ спечели, а специалните интереси загубиха".
В края на лятото картината изглеждаше сравнително оптимистична. Цените на бензина слязоха малко надолу, а пазарът на труда се засили. Равнището на безработицата спадна до около 3.5%, равнище отпреди пандемията, което беше достигнато по времето на президента Доналд Тръмп и което беше най-ниското ниво на безработица отпреди повече от 50 години.
Междувременно цените на вноса намаляха, проблемите с веригите за доставки станаха значително по-малко, но стойностите на инфлацията остават високи, превръщайки икономиката в политически опасен проблем за президента Джо Байдън и съпартийците му.
Оправданието, че инфлацията в САЩ е част от глобален феномен и че в момента е световен проблем едва ли ще спечели повече симпатизанти за демократите. Още повече, че както изглежда напоследък, икономическите перспективи в САЩ отново се влошават.
Последен доклад за инфлацията на Министерството на труда само отпреди дни показва, че потребителските цени са се повишили с 8,2% през последните 12 месеца, а само за миналия месец с 0,4 процента.
Въпреки че годишният процент на инфлация спада от юни насам, растящите цени на храната, наемите, здравеопазването и транспорта тежат върху бюджетите на семействата и от Бюрото за преброяване на населението констатират, че през септември продажбите на дребно са спаднали. Все повече американците се ограничават, пазаруват само най-необходимото и се стараят да пестят, намалявайки разходите си на фона на продължаващото постоянно поскъпване на всичко.
В проучване на Economist-YouGov 51% от участниците казват, че когато оценяват силата на икономиката, инфлацията е най-важният фактор и едва 15% оценяват състоянието на икономиката чрез нивото на безработицата. Само 12 процента от демократите, 4% от независимите и 4% от републиканците смятат, че безработицата е по-важна от инфлацията.
Джак Клайнхенц, главен икономист в Националната федерация на дребно обяснява, че „инфлацията е основният фактор, който определя колко купувачите са готови да похарчат”. Семействата използват кредити или спестявания, тъй като трябва да посрещат по-високите цени. Всичко това не е без значение за избирателите, които все повече започват да се съмняват в способността на Байдън и демократите, че могат успешно да изведат САЩ от затъването. Според проучването на The Economist и YouGov едва 28 процента от американците вярват, че Съединените щати се движат в правилната посока.
Анкетата сред 1500 граждани на САЩ показва, че 41% от демократите, 53% от независимите и 78% от републиканците смятат, че САЩ вече са в рецесия, въпреки че икономиката е добавяла средно 420 000 работни места всеки месец тази година.
А политиците продължават да се рекламират. Според Антоан Сийрайт, стратег на демократите, липсата на план на републиканците за борба с инфлацията би трябвало да бъде добра предпоставка те да спечелят гласоподаватели, но Дъг Хей, републикански стратег и бивш говорител на Републиканския национален комитет казва, че републиканците не се нуждаят от решение, за да спечелят от опасенията на американците относно инфлацията и икономиката и добавя, че в политиката често пъти идентифицирането на проблема се възнаграждава по-добре от предлагането на решения, а в момента хората са твърде гневни на случващото се и това може да бъде печеливша стратегия за тях.
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..