Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Грег Карлстром: Изглежда ще имаме дълъг период на недоволство в Иран

Протести в Иран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Демонстрациите в различни ирански градове продължават. Повече от месец след убийството на 22-годишната Махса Амини заради неправилно сложен хиджаб, упоритостта на протестиращите заради смъртта ѝ прави все по-неясен отговорът на въпроса какво е бъдещето на режима на аятоласите.

"Изглежда ще имаме дълъг период на недоволство в Иран". Това каза в интервю за предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" Грег Карлстром, базираният в Кайроглавен кореспондент на "Икономист" за Близкия изток.

"Това, което отличава сегашните протести от предишни вълни на демонстрации през последните 15 години, е колко широко разпространено е недоволството сред обществото. Това не са демонстрации заради една отделна икономическа, екологична или политическа кауза. Те започнаха заради въпроса със задължителното носене на хиджаб, но се превърнаха в общ израз на гняв и недоволство спрямо властта, в незачитане на легитимността ѝ, което отношение вече изглежда необратимо. От друга страна правителството е все по-жестоко в опитите да потуши протестите. Увеличава се броят на ранените и убитите, които с живота си заплащат оставането на власт на режима. Демонстриращите не се отказват, а управляващите са решени да останат на власт. Това предполага дълъг период на недоволство в страната".

Авангардът на сегашните ирански протести обаче е младото поколение - ученици и студенти, които тотално не се припознават в ценностите на управляващите брадатите духовници. Режимът обаче отговаря с убийства, все повече заплахи и репресии, усвояването на спортни зали за арести заради големия брой задържани. Възможно ли е това младежко недоволство ако не изгасне, то да премине в някаква тлееща фаза?

"Това винаги е възможно, принципно имаме достатъчно примери от Иран и целия свят, в които протестните вълни губят първоначалната си сила. Няколко неща предполагат, че в сегашния случай недоволството може да продължи по-дълго. Тук не говорим само за религиозните и ценностни различия. Младите в Иран имат много ограничени перспективи. Икономиката е в много лошо състояние, от части заради санкциите, от части заради корупцията и лошото управление. Много хора не могат да започнат работа, да създадат семейство, да имат живота, който искат, освен ако не емигрират".

Портрет на Махса Амини

"Трябва да погледнем и към начина, по който се развиха протестите до момента. Първите две седмици след началото им те имаха голям заряд, който беше започнал да спада, когато няколко млади жени бяха убити при демонстрации на студенти в Техеран. Това възстанови силата на протестите. До момента жестокият отговор на властите всъщност е причина демонстрациите да не стихват.

Смятате ли, че жестокият отговор на протестите ще предизвика по-сериозни международни реакции? Тази седмица започна с европейски санкции срещу Иран, най-напред заради протестите, а впоследствие и заради предоставените на Русия летателни апарати, които се ползват за удари в Украйна.

"Със сигурност ще има много международни критики, но чуждите страни няма какво много да направят. През последните седмици САЩ и Европа наложиха нови санкции върху моралната полиция, върху хора на ръководни постове в сигурността. Такива ходове ще продължат, но те са напълно символични. Западните санкции не влияят на моралната полиция. Повечето от хората на високи постове в режима рядко напускат страната и нямат банкови сметки и имоти в чужбина. Светът няма да спре да критикува смазването на иранските протести, но чуждите правителства имат малко политически средства за влияние върху самата страна".

Какъв е ефектът от иранските протести в Близкия изток?

"Потенциално огромен. Иран е една от най-влиятелните страни в региона и е така от десетилетия. Нестабилността и вероятността за смяна на властта са причина всички арабски телевизионни канали в момента да отразяват и обговарят иранските протести. За Ливан, където разчитат на иранско финансиране и оръжие, смяна на властта в Техеран означава пренареждане на цялата политическа сцена. Режимът в Сирия нямаше да преживее гражданската война без иранска помощ".

Цялото интервю с Грег Карлстром можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42