Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издадоха спомените на актьора Георги Миятев за дейността на първия български професионален театър

Снимка: dtp.bg

Пловдив е първият град със собствена театрална сграда и трупа от далечната 1881 година, а вдъхновител на това начинание е патриархът на българската литература Иван Вазов. С гордост, почит и любопитство настоящият екип на Драматичен театър Пловдив се впусна преди три години в едно много вълнуващо приключение, а именно -  да разлисти страниците на историята. Поводът за това стана открития в архива на града ръкопис на актьора Георги Миятев. Авторът попълва, записва и всеотдайно съхранява живата памет за създаването на първия професионален театър. Ръкописът съдържа над 558 страници автентични истории, ситуации и ключови моменти, които разсмиват с глас и трогват до сълзи. Над редакцията му почти половин година работят Катя Янева и Катерина Георгиева, а уникалното издание, озаглавено „Пловдивска театрална хроника“ е вече факт.

Това е документална книга с неиздавани спомени на актьора Георги Миятев за създаването и дейността на първия български професионален театър. Изданието е подготвено по случай 140 години от основаването на Драматичен театър Пловдив. Екипът на театъра е намерил в архива този ръкопис с бележки и записки и го прави достъпен днес.
Всеки ръкопис си има своята легенда и привлича с мистерията около него. Така е и с тази хроника, която се появи внезапно през 2020 г., след като четири десетилетия е стояла в архивите. Един артист е събирал частици, оцелели във времето, за да разкаже историята на театъра в Пловдив.

"Георги Миятев е роден в Пловдив през 1894 година. Там е и първата му изява като актьор. Основава Театрално дружество "Звено". Починал е през 1961 година в София. Това е една различна книга за историята, защото това не е книга, която дава сухи факти. Не е книга, която е научно и академично четиво. Тя съдържа спомени на актьора", каза за БНР редакторът Катерина Георгиева.

Драматургът на пловдивския театър писателят Александър Секулов допълни:

"Тези мемоари, записки, бележки на Георги Миятев, професионален актьор в Пловдивския театър, завършват до 1932 година. Обхващат период от близо 60 години. Вътре в мемоарите има неописуемо смешни, дълбоко трогващи кореспонденции, които са излизали в българската преса".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45