Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание"

Документално за мъчителната сага на Фани Попова-Мутафова. Съдбата на един рицар на словото

"Дълго отлагах тази тежка и много честна документална книга", признава авторката Катя Зографова

Катя Зографова
Снимка: БГНЕС

Тази вечер в Столичната библиотека ще бъде представена книгата "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание". Неин автор е Катя Зографова, литературен историк, литературовед и писател.

"Дълго отлагах тази тежка и много честна документална книга. Съдбата на Фани Попова-Мутафова е свързана с идеологиите, репресиите заради нейните национал-социалистически убеждения. Тежка, мъчителна е нейната сага", каза Катя Зографова в интервю за БНР.

Фани Попова-Мутафова е единствената жена, осъдена от Народния съд, и то на 7 години строг тъмничен затвор. При първата амнистия след 9 септември я пускат. През 1948 г. е реабилитирана политически, гражданските ѝ права са възстановени, но следва друга неочаквана и сриваща психиката ѝ репресия – през 1951 г. е обвинена, че е инициатор и участник в нелегална организация. Следват физически изтезания и оправдаване. До 60-те години е непрекъснато следена от службите, разказа Зографова в предаването "Хоризонт до обед".

"Тя минава и през физически репресии, след това през едни перфидни, тихи инквизиции."

"Това, което е най-важното – независимо от всички тези тегоби на предела на човешките възможности, които преживява, тя никога не изпуска перото. Продължава да пише и доживява втора фаза на творческо възкресение някъде в началото на 60-те години. Нейните знаменити романи отново биват преиздадени, при това в много големи тиражи."

Съдбата на Фани Попова-Мутафова е много вълнуваща за амбициозен документалист като мен, сподели Катя Зографова, за която това е 19-а книга.

Изследователката е прегледала огромен масив от архиви и документи. Тя обърна внимание върху писмо на авторката до цар Борис III, което, ако е било намерено по време на репресиите срещу нея, съдбата ѝ е щяла да бъде дори още по-тежка.

"Обичам Фани Попова-Мутафова като исторически автор. Тя е класик на историческата ни белетристика. Затова я сравнявам със съдбата на  нобеловия лауреат Кнут Хамсун, с Езра Паунд, с всички тези големи писатели, които са били увлечени и са били апологети на Хитлер."

"Чест ѝ прави, че е жена – рицар на словото и се бори до последно да не се предаде, да бъде пишещ човек. В "Последният Асеновец ( Боянският майстор) има една великолепна теза – тя казва: царствата се рушат, царствата загиват, но изкуството остава", подчерта Катя Зографова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28

Десислава Божилова: От един удар усещам кога мачът е спечелен или загубен

В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър.  Десислава е..

публикувано на 18.04.25 в 12:55

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17