"Нещата са по-добре, отколкото изглеждат. ... Непрекъснато искаме отговори на политически въпроси, които не могат да бъдат дадени от днес за утре. От днес за утре не могат да бъдат намалени политическите напрежения, подозрения и вражди между политическите партии. Различните политически възгледи и трудното постигане на консенсус са основа на свободата и на това да има плурализъм. Може да изглежда, че политическата ни система е в хаос и в криза, но минаваме през здравословен период, защото в момента има много свобода. В медиите има много гледни точки, много от тях са екстравагантни...".
Коментара направи пред БНР политологът Димитър Аврамов.
Той подчерта, че засега не се очертава парламентарно мнозинство, което да излъчи правителство, но е възможно да получим правителство на малцинството. Според него това може да се постигне с падане на кворума в парламента.
"Въпросът е искаме ли да имаме на всяка цена правителство и да се заблуждаваме, че това ще реши политическата криза, а след това да се окаже, че това правителство никой не го харесва, но в този раздробен парламент не може да се събере мнозинство от 121 депутати, които да го свалят от власт", добави политологът.
По думите на Аврамов за правителство на малцинството е възможно:
"Да се сформира с мандат на ГЕРБ, подкрепено от ДПС и "Български възход". Тези три формации се разбират. Няма нищо лошо за българската политическа система и за избирателите ГЕРБ и ДПС да си признаят, че работят много добре една с друга, както работеха повече от десетилетие. В политиката не трябва да има заклеймявания. Когато никой не нарушава закона и конституционния ред, няма нужда да бъде крайно заклеймяван от някого".
Политологът подчерта, че политиците имат право да променят позициите си, стига избирателите да им прощават това.
"Много трудно се стига до мнозинства и най-вероятно няма да стигнем нито с първия, нито с втория, нито с третия мандат и ще отидем на нови предсрочни избори. Този партиен радикализъм най-накрая трябва да спре", посочи той.
Димитър Аврамов изказа мнение, че ако 48-ият парламент работи достатъчно, за да приеме качествена бюджетна рамка за 2023 г. и подготви България за влизане в еврозоната - тогава можем да си позволим да няма след това 2 месеца Народно събрание и да има служебно правителство.
"Ако не можем да се разберем за това да има редовно правителство, политическите сили трябва да се разберат за тези неща, които са неотменими, а президентът и следващият служебен кабинет да спазват приетото от този парламент и консенсусът да се пренесе в следващия. Убеден съм, че 2023 г. ще е по-стабилна политическа година от тази", коментира още той.
Интервюто на Даниела Големинова с Димитър Аврамов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..