Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дългогодишната учителка Калина Михайлова събира носии

Снимка: Незабравка Кирова

От десетилетия родената в тутраканското село Белица, дългогодишна учителка Калина Михайлова събира носии и изработени изящно везбени изделия.
Участвала е в много фестивали у нас, както и в събития в чужбина, по време на които е показвала своята колекция.
Калина Михайлова   Снимка: Незабравка Кирова
Калина Михайлова е кмет на село Шуменци, община Тутракан. Тя ходеше на работа и на официални празници облечена в народни носии.
Снимка: Незабравка Кирова
"Не винаги мога да окомплектовам пълна носия, да се започне от чукмана, блуза, престилка и накити. Най-много са ми чукманите. Те са от всякакви цветове". 

Тя е и дясната ръка на съпруга си - отец Михаил.
Снимка: Незабравка Кирова
Тя е тази, която участва във всички кулинарни фестивали в региона, показваща майсторство при приготвянето на рибена чорба и мамалига.
Тя пази спомените на своите предци за преселването им от Румъния и поддържа огънчето на българското.

Защо го прави – Казва, че за нея е вид прераждане! Затова и може би в колекцията й преобладават именно преселските носии.
Снимка: Незабравка Кирова
През очите на Калина – преселската носия носи и болка, и любов.

"Болката идва и от загубата на близки, идва от сълзите на баща ми, който идва в България, когато е на 7 години, полусирак. Татко много често пееше и плачеше. Майка и татко идват от Черна. Майка ми е пристигнала с нейните родители, татко идва с баща си и сестра си". 

Голяма част от носиите са наследени, а други подарени. Подарени от хора, които са гласували доверие именно на Калина, че ще ги съхрани за поколенията.

"В едно разградско село, населено само с преселници, когато отидохме хората споделяха, че къщите вече се продават. Не се интересуват от миналото и носиите ги хвърлят на сметището. За мен това е гавра".
Йордан Касабов  Снимка: Незабравка Кирова
Според етнолога Йордан Касабов всички ние можем само да се радваме, че има хора като Калина Михайлова, която съумява да събира и да пази традициите в лицето на тези автентични носии.

"В които можем да видим всички багри от Северна Добруджа до южната ѝ част. Тук можем да видим уникалните шорти, уникалните чорапи. Не знам дали на някои му е направило впечатление какви багри има и всичко това на естествена основа, от естествени багри".
Снимка: Незабравка Кирова
13 ракли пълни с минало и с уроци за бъдещето – това е богатството на Калина от Шуменци.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31