Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Росица Атанасова: Липсват поетапни мерки, които да ги стимулират за независим живот

Бежанците от Украйна 8 месеца по-късно

Кремена Кунева: Хотелите не осигуряват интеграция. Даваме едно и също на калпак

Снимка: БГНЕС

С малко по-далновидно планиране може да се избегне напрежението бежанците да бъдат местени в паника с изтичането на крайни срокове.

Това мнение изрази пред БНР адвокат Росица Атанасова от фондация "Достъп до права". Според нея липсва цялостна стратегия за подпомагането и настаняването на украинците у нас, което ги поставя в постоянна несигурност.

"Постоянното им местене не способства за интеграцията им. Дори да са установили някакви връзки с общността, това ще бъде подкопано от поредното им местене на място, където трябва да започнат отначало. Липсват каквито и да е поетапни мерки, които да стимулират тези хора да започнат независим живот."

Украинските бежанци имат право на безвизово влизане в ЕС, имат временна закрила и дори за кратък период от време е недопустимо те да бъдат настанявани в центровете към МВР, поясни адвокат Атанасова.

"Ние сме против делене на бежанците, но това са две съвсем различни системи. Разпределителният център в Елхово е към структурите на МВР – той е създаден, за да се настаняват там временно, с цел идентификация, хора, които нямат право на престой. В момента, в който човек подаде молба за закрила, той следва да бъде настанен в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците."

"Явно няма и мисъл за това, че плащането въобще не е обвързано с реалния процес на интеграция на тези хора и реалната подкрепа", смята депутатът от ДБ Кремена Кунева.

Според нея държавата не се справя с кризата с украинските бежанци.

Кунева даде примери с други страни, които още преди месеци са създали договори за интеграция, които задължават бежанците от Украйна да преминат определени курсове.

"Ние тук, към ден днешен, 8 месеца по-късно, дори не сме свалили статуса на тези хора – които от тях са истински нуждаещи се, кои са възрастни, кои са хора със заболявания, кои са майки на малки деца, които не могат да работят. Ние не знаем. На калпак даваме на всички едно и също и по този начин пречим на тяхната интеграция. Ние правим нещата на парче, в последния момент."

Хотелите не могат да осигурят интеграция, категорична е Кунева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51