Това заяви в интервю за БНР проф. Светлина Николова, дългогодишен главен редактор на списание "PALAEOBULGARICA" ("СТАРОБЪЛГАРИСТИКА"), един от най-известните специалисти по старобългарска текстология, славистика, византология и библеистика.
"Кирил и Методий създават една отлично функционираща писмена система, поставят основите на една нова писмена цивилизация в Европа, променила след това съществено облика на цялостното развитие на европейската духовна култура. За пръв път в средновековна Европа те създават нова, цялостна, завършена писмена система, която отразява по най-съвършен начин особеностите на един жив народен говор – на българските славяни от Солунско, и въвеждат този изграден нов книжовен език в богослужението. За пръв път целенасочено и системно разпространяват една нова писменост и просвета на съвременен на тогавашните хора език."
Благодарение на подкрепата на българската държава кирилицата, която възниква в българските земи, успява да установи своя ниша в европейското културно пространство, отбеляза проф. Николова в предаването "Хоризонт до обед".
Не можем да затваряме значението на кирилицата само в българските граници, категорична е тя.
Както глаголицата, така и кирилицата не се конфронтират с известната дотогава писменост, изтъкна специалистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..