Това заяви в интервю за БНР проф. Светлина Николова, дългогодишен главен редактор на списание "PALAEOBULGARICA" ("СТАРОБЪЛГАРИСТИКА"), един от най-известните специалисти по старобългарска текстология, славистика, византология и библеистика.
"Кирил и Методий създават една отлично функционираща писмена система, поставят основите на една нова писмена цивилизация в Европа, променила след това съществено облика на цялостното развитие на европейската духовна култура. За пръв път в средновековна Европа те създават нова, цялостна, завършена писмена система, която отразява по най-съвършен начин особеностите на един жив народен говор – на българските славяни от Солунско, и въвеждат този изграден нов книжовен език в богослужението. За пръв път целенасочено и системно разпространяват една нова писменост и просвета на съвременен на тогавашните хора език."
Благодарение на подкрепата на българската държава кирилицата, която възниква в българските земи, успява да установи своя ниша в европейското културно пространство, отбеляза проф. Николова в предаването "Хоризонт до обед".
Не можем да затваряме значението на кирилицата само в българските граници, категорична е тя.
Както глаголицата, така и кирилицата не се конфронтират с известната дотогава писменост, изтъкна специалистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..