Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков: Вече се говори за „екологична тъга“ сред младите хора

Николай Петков
Снимка: Климатека

Продължава обсъждането на климатичните предизвикателства пред човечеството на голямата конференция на ООН, събираща световните лидери в Шарм ел Шейх. А ние обръщаме поглед към българските природни богатства.

Пирин

За да се съхранят неповторимото биологично разнообразие и забележителните природни образувания в Пирин планина, на 8 ноември 1962 год. е обявено създаването на Народен парк „Вихрен“, с площ от 6736 хектара. Заповедта е на Главното управление на горите към МС. През 1976 и 1987 година постепенно площта на защитената територия се разширява и към момента е близо 42 хиляди хектара вековни гори, мраморни върхове-гиганти, изумрудени езера, еделвайси и бистри реки, редки видове животни и растения. Тук е и един от символите на държавността ни - Байкушевата мура, която прехвърли своите 1400 години живот.

За цялото това богатство защитената територия е част от Световното природно и културно наследство под защитата на ЮНЕСКО.За настоящето на НП „ Пирин“ и предизвикателствата при опазването му разказа директорът на защитената територия инж. Николай Лазаров в предаването „Хоризонт до обед“.

„Въпреки развитието на зимните спортове и огромния туристически интерес към Пирин здравословното състояние на Националния парк е добро, показват последните мониторингови доклади на експертите. Засега планината е пощадена от природните катаклизми, болести, пожари и агресивна човешка намеса".

През последните две години Национален парк „Пирин“ извърши огромен обем работа по проекта за подобряване на дейностите по опазване на защитената територия и постоянно наблюдение на различните екосистеми, обясни той.

„Част от дейностите бяха насочени към опазване на планинските езера и минимизиране на вредите от хора и пашуващи животни.

Очертаването на туристическите маршрути , възстановяването на пътеките и маркировките , ефективно управление на туристическия трафик и намаляване на автомобилите в планината са приоритетните дейности , включени в мащабния проект. За съжаление все още в бъдеще време е идеята в Национален парк „Пирин“ да влизат само електромобили“.

Моторните шейни и фрирайдърите си остават най-сериозния проблем през зимата и за служителите на парковата дирекция, признава Николай Лазаров.

Най- често фрирайдърите предизвикват падането на лавини, но служителите на НП „Пирин“ разполагат със система за контролирано взривяване на опасните снежни маси, което значително намалява инцидентите в зимната планина.

Парк „Пирин“ вече е на 60. Годишнината ще бъде отбелязана с филм за природното богатство на защитената територия, голяма изложба на открито с фотоси, запечатали най- красивите гледки и награди за участниците в двата конкурса за опазването на защитената територия.



В ситуация на енергийна криза, макар и краткотрайно връщане към изкопаеми източници, е неизбежно, обясни пред БНР Николай Петков от екологично сдружение „За Земята“

„В същото време се чуват много гласове, предупреждаващи, че ще  е трудно да се постигнат целите на Парижкото споразумение и ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса, с което да се избегнат много негативни последствия“.

Вече се говори се за „екологична тъга“ сред младите хора, които се чувстват отчаяни и протестират като заливат известни произведения на изкуството и по други нестандартни начини, каза той.

Конференцията за климата поставя и въпроси, които са свързани с други сфери на живота, уточни Николай Петков.

„Тези срещи са белязани от присъствието на гражданското общество. Египет е тоталитарна държава, но има и предвидена протестна зона“.

Финансирането на загуби и щети от климатичните промени ще  е един от фокусите на конференцията, каза Петков.

Цялото интервю на Ирина Недева с Николай Петков може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат внимателни..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите между външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд. Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално примирие..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
проф. Лилия Райчева

ЧРД: "Минута е много" на 45 г.

45 години от първото излизане в ефир на предаването "Минута е много" ще отбележи екипът и неговите почитатели. " 45 години не стигат. То си остана. Може би беше добре, че спря на върха на одобрението и славата си ", каза пред БНР проф. Лилия Райчева. "Предаването стана бързо популярно, защото предложи нов стандарт в съществуващите..

публикувано на 18.02.25 в 10:07
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58

Затварят за тирове пътен възел "Петолъчката" до 11 часа

Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация.  На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас, между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..

публикувано на 18.02.25 в 09:56

Повече от денонощие продължава снеговалежът във Великотърновско

В област Велико Търново снеговалежът продължава повече от денонощие. Във високопланинските райони и по старопланинските пътища валежът е интензивен. Няма подадени сигнали за селища без ток и вода, както и за бедстващи хора, съобщиха от областната управа.  68 машини разчистват и опесъчават главните пътища в региона, а при утежняване на..

публикувано на 18.02.25 в 09:37