"За руския президент Владимир Путин е много трудно да преглътне изтеглянето от един зареден с толкова много символи окупиран град като Херсон, още повече след като руснаците бяха унижени при Харков."
Това гласи оценката на Рафаел Лос, експерт по сигурност и отбрана на Европейския съвет за външна политика в Берлин. Според него основната краткосрочна цел на Киев е да освободи колкото се може повече окупирани територии преди настъпването на зимата.
"Удържането на украинските позиции в Херсон ще изисква много сили. А както става ясно от реакциите от руска страна, те още преди седмици бяха разбрали, че няма да могат дълго да се противопоставят на украинските удари по руската логистика и ключови позиции.
Така например Русия изтегли още преди време добре обучените войници и ги замести с мобилизирани и не особено добре въоръжени момчета. Командването беше преместено в посока Крим."
И този път ли руснаците панически напускат Херсон, както пролетта се оттеглиха от Харков, или изтеглянето им е планирано?
"Не бих твърдял със сигурност, че изтеглянето върви по план. Това сочат някои данни от Херсонска област. Руснаците зарязват техника, която очевидно не могат да пренесат през разрушените мостове на Днепър. Знаем, че украинците бяха обкръжили села, които бяха под контрола на руските сили. Изтеглянето оттам вероятно не е било планирано в детайли."
Джейк Съливан, съветникът по националната сигурност на американския президент, призна, че води разговори със секретаря на руския съвет за сигурност Николай Патрушев. Споделяте ли предположенията, че Белият дом и Кремъл са постигнали някаква договорка, която включва руското изтегляне от Херсон, за да се приближат двете страни ако не до мирни преговори, то поне до примирие?
"Белият дом и Кремъл със сигурност подържат комуникацията отворена. Запознат съм с тези предположения в медиите, но се съмнявам, че Вашингтон и Москва се договарят за Украйна през главата на правителството в Киев. Трябва да се знае, че руските и украинските генерали също подържат работна комуникация, ако мога така да се изразя.
Украинците очакват, че след изтеглянето на източния бряг на Днепър руските сили ще открият артилерийски огън срещу Херсон, който е разположен на западния бряг на реката. Киев се притеснява, че ще се повтори сценарият от Мариопул."
Защо Русия прибягна до иранските дронове? И свършиха ли и те - Николай Патрушев, секретарят на руския съвет за сигурност, тази седмица пристигна в Техеран.
"Тактиката на руснаците не се е променила. Още при Мариупол те целенасочено унищожаваха цивилна инфраструктура, само че там използваха артилерията. Доставките на западно въоръжение за Украйна промениха съотношението на силите - ракетните установки от Америка, Германия и Франция на практика обезвредиха руските крилати ракети - руснаците не могат да използват ракетите си за терористичните нападения над цивилната инфраструктура.
В същото време става ясно, че най-модерните руски балистични ракети очевидно са на привършване. Това накара Русия да преговаря с Иран за запълване на липсите. Тактиката обаче остава непроменена - унищожаване на жилищни сгради, на електроцентрали и други обекти на енергийната инфраструктура. Променена е единствено интензивността, защото наближава зимата. Украинците - оставени на тъмно и студено - трябва да тръгнат на Запад и да залеят Западна Европа, която да се изпокара по болезнената бежанска тема.
Ако разрушенията накарат хилядите украинци, които в момента са вътрешни мигранти в Украйна, да потърсят убежище в Западна Европа, ще се превърнат в инструмент за натиск в ръцете на Путин срещу западните общества. Да не забравяме, че Путин използва и други способи за да упражни натиск - доказаха го разрушенията на инфраструктура в ЕС. Това допълнително вдига цената, която Западът плаща заради войната. Саботажът на газопровода "Северен поток" беше просто демонстрация, какво може Русия."
Каква цел преследва Путин с този терор над цивилното население на Украйна?
"Путин се надява не толкова, че украинците ще излязат по улиците да протестират срещу Зеленски, а че германците ще излязат по улиците на Берлин да протестират срещу канцлера Шолц, или че французите ще протестират срещу президента Макрон. Че кадрите с разрушенията в Украйна ще накарат западните общества да призоват правителствата си да преустановят военната помощ за Украйна и да упражнят натиск върху Киев да се съгласи на преговори."
А как оценявате опасността за други бивши съветски републики, като Грузия и Молдова, да ги сполети съдбата на Украйна?
"Тази опасност не е отминала напълно, но със сигурност рискът в първата фаза на войната беше значително по-голям, защото Русия бележеше успехи на бойното поле. Тогава Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия бяха сериозно застрашени от руския империализъм. Но представянето на руската армия в момента значително намали опасността за Грузия и Молдова. Най-модерните, най-подготвените и най-опитните руски части търпят провал в Украйна.
В същото време не бива да сме наивни и да смятаме, че Русия е победена. Напротив, рано или късно Русия ще възстанови способностите си. Стратегията на Путин не се е променила - руският империализъм продължава да е основната мотивация за Кремъл.
Макар опасността за Молдова и Грузия в момента да е малка, това не означава, че в обозримо бъдеще няма отново да нарасне. Затова мисля, че НАТО и ЕС трябва да помислят не само за укрепването на сигурността на страните членки, а и за държавите в периферията на Алианса, което включва и тясно военно сътрудничество с тях. Това би била от една страна превантивна стъпка, а от друга - своеобразна подготовка за тяхното членство в НАТО."
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" се разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от освобождението до е Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата Яни Киров, историк, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции както един патолог...
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..