Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Долна Оряховица се обединиха около каузата да бъде изграден паметник на Васил Левски

Снимка: Здравка Маслянкова

Жителите на малкото градче Долна Оряховица в област Велико Търново се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Стотици деца и възрастни се включиха в първата инициатива през тази седмица – благотворителен концерт, и изразиха надеждата си догодина на 18 юли, когато се навършват 186 години от рождението на Апостола на свободата, да отдадат своята почит и да поднесат цветята си на признателност пред новия паметник.

Всички институции в Долна Оряховица се обединиха около идеята за паметник на Васил Левски в града. Той ще бъде изграден изцяло от дарения, а кампанията за набиране на средства започна с благотворителен концерт.

Детската градина, училището, пенсионерският клуб, младежката организация, читалището, кметството, общността застават зад каузата, разказа кметът на Долна Оряховица Йордан Байчев:

„Изпитваме нужда да отдадем почит на Апостола. Малко са безспорните личности в нашата история и може би най-безспорната е Васил Левски. Не подлежи на коментар, че изграждането на паметник на Апостола на свободата е нещо, което обединява. На второ място е това, че израждането на този паметник сплотява нашата общност, а в тези наистина трудни и разкъсващи тъканта на обществото времена сплотяването на общността е изключително важно. Това е и моя лична кауза и кауза на всички хора, които сме се захванали с тази инициатива. И на трето място, защото е важно за нас да оставим на следващото поколение памет, памет за миналото, памет за това, че ние сме прехвърлили моста от Възраждането, от нашия Апостол на свободата към тях в бъдеще, за да го помнят“.
Снимка: Здравка Маслянкова
20 хиляди лева ще са нужни за изработката на бронзовия бюст и постамента, както и за облагородяването на пространството за него в градския парк. Деца и възрастни подкрепят дарителската кампания:

„Левски е пребивал в Долна Оряховица и трябва да се помни от поколенията. Идвал е да прави организация на комитети, да активизира хората да се борят за освобождението на България“.

„В град Долна Оряховица трябва да има паметник на Васил Левски. В момента няма, има само паметна плоча, така че инициативата е много хубава и трябва да се осъществи“.

„Живеем с неговите надежди, той се е борил, дал си е живота“.

„Той заслужава, като него човек друг няма“.

„Тази кауза ни е важна, защото Долна Оряховица е доста широко скроен град и според мен има достатъчно хора, които се вълнуват от всякакви каузи и дори са готови лично да помогнат за изграждането на паметник на Левски“.

„Ние сме съпричастни с абсолютно всичко, което се случва в града“.

„Децата е хубаво да знаят миналото, ако ние не ги научим, няма кой“.

„Аз съм Александра и зная, че Васил Левски е скочил много високо. Васил Левски се е борил за България. Той е бил герой!“
Снимка: Здравка Маслянкова
Благотворителната общоградска инициатива на долнооряховци беше подкрепена и от депутата Людмила Илиева от демократична България - Обединение:

„Поздравявам първо долнооряховския кмет Йордан Байчев за тази инициатива. Да направиш паметник е геройство, защото трябва да мобилизираш усилията на толкова хора, още повече, когато основният източник на средства тук са дарения от жителите на града. Всеки българин трябва да даде своя дан по много начини като възпитаваме децата ни да бъдат патриоти в онзи хубавия смисъл на думата, в който обичаш държавата си, работиш за нея, даваш своето усилие всеки ден тук и сега“.  

Предвижда се паметникът на Васил Левски да е готов и поставен в центъра на Долна Оряховица през юли догодина за рождението на Апостола.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30