Българският език в повечето случаи не е водещият сред децата, които са родени или израсли в чужбина. Посещавайки местно училище, те предпочитат да говорят помежду си на езика, на който учат, дори и да са братя и сестри, дори и вкъщи с родителите си да говорят на български. Запазването на езика в такива случаи зависи предимно от волята на родителите да жертват свободния си уикенд и да водят децата на българско неделно училище именно с идеята да не загубят връзка с родината. Тук идва и ролята на учителите, които не само трябва да успеят да ги убедят, че си струва да учат в почивния си ден, а и да привлекат интереса им към езика, историята и литературата на държава, която за тях е далечна и недостатъчно позната.
„От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на СУ. В много от случаите учителите са и преводачи, защото децата не разбират какво четат и не могат да пишат на кирилица. Следващият етап е по-лесният, веднъж запалили искрата в тях, учителите се стараят да я поддържат, но това вече става и с усилията на самите деца. Някой от тях след години се връщат в България, а други избират да продължат да учат и живеят далеч от нея. И в двата случая обаче фактът, че говорят и пишат добре на български е предимство", каза директорката на българското неделно училище в Барселона “Св. Свети Кирил и Методий“ Стоянка Колева.
За "Хоризонт" тя допълни:
„От няколко години Министерството на образованието, съвместно със Софийския университет дават възможност българските деца, ученици в неделните училища в чужбина да се явяват на изпит за ниво на владеене на българския език към Департамента по езиково обучение на Софийския университет и тази оценка, която те получават след явяването си на изпита е вписана в документ, който има безсрочна валидност. Нашето желание е тази оценка да бъде вписана и в документите, които получават българчетата тук в местните училища“.
Желанието е да се впише оценката в испанските дипломи и по този начин децата да станат по-конкурентноспособни на западния пазар, доказвайки, че знаят още един официален език на ЕС.
„Освен това с тази оценка, която е вписана в официалния документ евентуално при връщане в България тя се признава и като балообразуваща оценка за кандидатстване в някои университети по определени специалности в България. Това също е много важно, защото движението, мобилността на децата никога не може да се предвиди. По различни причини биха се върнали в България и тази оценка може да им послужи вместо кандидатстудентска оценка по български език“.
Идеята не е нова, тя вече е реализирана в някои щати на Америка, където учителите са били тези, които са инициирали признаването ѝ от местните власти. За да се случи обаче трябва изричното съгласие на регионалното правителство на Каталуния, както и на останалите местни власти във всичките автономни общности.
Стоянка Колева заяви:
„Отправихме искания и получихме увещания и уверения от Генералния консул в Барселона, че ще ни бъде съдействано да организираме такава среща в департамента по образование в Generalita на Каталуния, за да изложим нашите искания, нашите мотиви и да видим дали ще можем да постигнем нещо такова и тук“.
Докато това стане възможно родители, учители и деца заедно ще продължат да полагат усилия да запазят българския език, култура и самосъзнание далеч от пределите на България. Петте неделни училища в Каталуния и Арагон ще честват заедно на ротационен принцип Деня на народните будители, традиция, чието начало бе положено тази година и ще се надяват към тях да се присъединят и други български неделни училища.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.