На 19 ноември в София се проведе Конференцията “Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца”, организирана от Фондация "Нашите недоносени деца", съвместно с Българската асоциация по неонатология.
В нея взеха участие голяма част от водещите медицински експерти и развитийни специалисти в България с опит в грижата за недоносените деца. Фокусът на събитието бе късното проследяване на преждевременно родените деца, така че да се гарантира тяхното оптимално развитие и пълноценно израстване.
България е една от малкото страни в света, в която няма национална програма за проследяване на развитието на недоносените бебета. През 2019 година фондация “Нашите недоносени деца” внесе в Министерство на здравеопазването Проект за национална програма за проследяване на преждевременно родени деца от 0 до 7 години.
„Има доста неща, върху които трябва да се поработи в България, за да се предостави най-добрата грижа за недоносените бебета и деца. Фокусът беше върху проследяването на децата.“
Важно е да има последваща грижа за децата, след като бъдат изписани от родилните домове. Програмата трябва да е национална, защото ако в София има грижа, то в страната не е така.
„Ако имат информацията кои специалисти трябва да посетят, то те трябва да пътуват до София или до по-големите областните градове, където да могат да получат съответната консултация или съответната грижа. Нещото, което е много притеснително, че всъщност дори и това да се случи, е много на парчета тази грижа, която получават семействата. Те могат да дойдат на рехабилитация до София, но може да ходят на невролог в друг град, може да ходят на пулмолог в трети град. Всъщност се окачва, че няма една достатъчно добра колаборация и комуникация между семейството и отделните специалисти, за да може да има най-добрата комплексна грижа“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...