Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция в София акцентира на късното проследяване на преждевременно родените деца

| обновено на 20.11.22 в 09:02
Снимка: БГНЕС

На 19 ноември в София се проведе Конференцията “Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца”, организирана от Фондация "Нашите недоносени деца", съвместно с Българската асоциация по неонатология. 

В нея взеха участие голяма част от водещите медицински експерти и развитийни специалисти в България с опит в грижата за недоносените деца. Фокусът на събитието бе късното проследяване на преждевременно родените деца, така че да се гарантира тяхното оптимално развитие и пълноценно израстване. 

България е една от малкото страни в света, в която няма национална програма за проследяване на развитието на недоносените бебета. През 2019 година фондация “Нашите недоносени деца” внесе в Министерство на здравеопазването Проект за национална програма за проследяване на преждевременно родени деца от 0 до 7 години.

Фондация

Моника Златанова, която е член на управителния съвет на фондацията посочва:

„Има доста неща, върху които трябва да се поработи в България, за да се предостави най-добрата грижа за недоносените бебета и деца. Фокусът беше върху проследяването на децата.“

Важно е да има последваща грижа за децата, след като бъдат изписани от родилните домове. Програмата трябва да е национална, защото ако в София има грижа, то в страната не е така.

„Ако имат информацията кои специалисти трябва да посетят, то те трябва да пътуват до София или до по-големите областните градове, където да могат да получат съответната консултация или съответната грижа. Нещото, което е много притеснително, че всъщност дори и това да се случи, е много на парчета тази грижа, която получават семействата. Те могат да дойдат на рехабилитация до София, но може да ходят на невролог в друг град, може да ходят на пулмолог в трети град. Всъщност се окачва, че няма една достатъчно добра колаборация и комуникация между семейството и отделните специалисти, за да може да има най-добрата комплексна грижа“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, вече може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН. Това е едно от културните събития на седмицата, защото ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е написан близо 100 години преди Паисиевата история, вече..

публикувано на 26.05.24 в 07:00

Врачанските зрелостници са посланици на града у нас и в чужбина

За пореден път Враца изпрати стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. Както във всеки по-малък град, така и във Враца, зрелостниците завършват..

обновено на 26.05.24 в 06:24
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

обновено на 26.05.24 в 05:35

Морските таралежи мистериозно изчезват в Ейлат

Една от най-желаните атракции на най-представителния морски курорт на Израел - Ейлат е разходка на катер с прозрачно дъно. Без да е водолаз или гмуркам, човек може да разглежда обитателите на морето. Но доскоро красивите коралови рифове изглаждаха нерадостно.  Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена..

публикувано на 26.05.24 в 05:10
Иван Сарафов

Иван Сарафов за американската си мечта да създаде български автомобил

В поредния епизод от поредицата “Америка- илюзии и реалности” гост е Иван Сарафов, който от 20 години живее отвъд океана. А е само на 19  години, когато  тръгва да превзема Америка . "Едната от мечтите ми е да се опитам да докарам някой голям автомобилен производител, да го привлека и да направи инвестиция в България . Говоря за..

публикувано на 25.05.24 в 09:25
Олга Златкова-Георгиева

Олга Златкова-Георгиева: Кражбата на данни за платежни инструменти са сред най-честите измами в световен пащаб

В красивия залив на Сан Франциско, където Олга Златкова-Георгиева е избрала да живее със семейството си и домашния любимец, едва ли често си прави романтични разходки. Тя е специалистката по финансови измами и е поредният гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности" . Олга Златкова - Георгиева обаче намира време за фолклорната група..

публикувано на 24.05.24 в 18:39

Цветина в Страната на книгите

"Откакто съм започнала да чета, съм започнала да си представям това, което чета – героите как ще изглеждат, къде се развива действието ." Това казва 9-годишната Цветина от Враца.  Макар да има собствена библиотека с много книги, Цветина е записана и в обществената. Сега чете книга за момиче, което "не се отказва лесно и не може да се пречупи..

публикувано на 24.05.24 в 07:05