Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба среща двама велики българи - Марин Големинов и Цанко Лавренов

Снимка: Ирина Недева

Изложбата "Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов" ще бъде открита утре в столичната галерия "Контраст" и ще може да се види до 1 декември. Забележителната експозиция ни връща към паметта на двама велики българи - композитора Марин Големинов и живописеца Цанко Лавренов.

"Не е случайно, че нарекохме изложбата "Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов". Именно в съпътстващия материал сме опитали да обясним как се е стигнало до тази среща. Акцентирали сме върху тази среща със снимки и материали. В изложбата също така сме дали възможност на хората да чуят гласа на Марин Големинов, който говори за "Нестинарка"", разказа в интервю за предаването "Хоризонт до обед" изкуствоведът Елисавета Станчева, която е куратор на изложбата.

Тя посочи, че идеята се е зародила миналата година и оттогава работят по нея. "Иска се едно по-сериозно проучване на точно този спектакъл, който досега не е бил във фокуса на изследователите и изкуствоведи", добави тя.


Тази година "Нестинарка" отбелязва 80 години от премиерата си и тя е знакова за нея, отбеляза внучката на големия български композитор Марин Големинов - Лили Големинова, и добави, че от премиерата през 1942 г.  до 1968 г. тя е поставяна много пъти.

"Това е било голямо културно събитие тогава. /…/ Тази сценография е просто изумителна. Този изключителен колористичен майсторлък, който има Цанко Лавренов, намира невероятно приложение и прави съвсем друг света на "Нестинарка", отбеляза тя. 

Лаврен Петров, който е внук на живописеца Цанко Лавренов, изтъкна завидната музикална култура на дядо си и разказа: "Може би е щял да се занимава с музика, но избира изобразителното изкуство. Със сигурност са се познавали с Марин Големинов преди 1968 г., даже са поддържали доста близки приятелски отношения, приема поканата да направи сценографиите на "Нестинарка" и наистина се получава изключителен спектакъл, изключителен резултат. В "Нестинарка" през 1968 г. участва едно огромно съзвездие – първо дирижира самият Марин Големинов, след това има цяла плеяда известни артисти".


Лаврен Петров добави също, че в изложбата ще бъдат показани невиждани досега рисунки на дядо му.

"Това е началото на нашия проект "Голямата среща". Ние сме доста амбицирани да направим филм за тази голяма среща, където ще може да бъде разказано по един много по-интересен и атрактивен начин чрез средствата на съвременната визия на киното за Марин Големинов и Цанко Лавренов", добави още Лаврен Петров.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
комисар Костадин Костадинов

Двама арестувани при спецоперация срещу престъпно сдружение за изработка на фалшиви документи

Двама великотърновци са задържани при специализирана операция на антимафиотите за неутрализиране на престъпно сдружение, което е изготвяло и разпространявало неистински държавни документи. Претърсени са 7 адреса в София, Великотърновска и Търговищка област. Акцията продължава.  От около година ГД "Борба с организираната престъпност" е проверява..

публикувано на 11.11.25 в 17:23
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл"

Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза пред БНР Димитър Хаджидимитров,  заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "Мисля, че нещата ще бъдат изяснени в рамките на следващата..

публикувано на 11.11.25 в 17:23
Украински военен разполага мрежа срещу дронове в Източна Украйна, 4 ноември 2025 г.

Русия обяви нови успехи на войските в три участъка от фронта в Източна Украйна

Русия обяви за нови успехи на войските си едновременно на три участъка от 1000-километровия фронт в Източна Украйна - в Покровск, Купянск и Запорожка област. Успехи, отчасти потвърдени от видеокадри в интернет, отчасти от самите украинци.  УНИАН: Руските сили са близо до проникване в Покровск Министерството на отбраната в Москва..

публикувано на 11.11.25 в 17:15

Протести на фермери в цяла Гърция

Гръцките фермери провеждат протестни демонстрации в цялата страна. Исканията им са за възобновяване на изплащанията на субсидии и помощи. Гръцките фермери обвиняват правителството, че умишлено прикрива лицата, откраднали европейски субсидии. Министерството на аграрното развитие прекрати всички плащания към фермерите, докато приключи..

публикувано на 11.11.25 в 17:14

Д-р Илко Семерджиев: Няма механизъм за разпределяне на тези 260 млн. евро за млади лекари

Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и управляващите трябва да разберат, че бюджетът на НЗОК не са едни пари за добри доходи на някого и разходи, а пари за публични услуги на здравноосигурените лица, каза в интервю пред БНР бившият здравен..

публикувано на 11.11.25 в 17:09
Карастрофирал самолет, архив

Турски военнотранспортен самолет се разби край границата на Азербайджан с Грузия

Турски военен транспортен самолет C-130 се разби близо до границата между Азербайджан и Грузия.  Според съобщение на турското министерство на отбраната, самолетът е излетял от Азербайджан с направление Турция.  На него са се намирали 20 души, допълниха от министерството.  Операциите по издирване и спасяване текат в момента, в..

публикувано на 11.11.25 в 17:09
Жечо Станков

Министър Станков: Има достатъчно горива на достъпни цени, гарантирано

Министърът на енергетиката Жечо Станков увери, че България разполага с достатъчни количества горива за дълъг период от време и на достъпни, по думите му, цени. Той каза, че се работи и за сигурността на доставките на горива:  "На ежедневна база следим всички количества, които са в страната. На първо място са доставките за българските граждани на..

публикувано на 11.11.25 в 17:02