Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо българските социалисти в ЕП гласуваха против резолюцията, която обяви Русия за спонсор на тероризма

Пленарна сесия в Европейския парламент в Страсбург, Франция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С огромно мнозинство евродепутатите гласуваха резолюция, с която обявяват Русия за спонсор на тероризма. Всички български социалисти гласуваха против

В гласувания документ правят впечатление два момента. Първо, смекчаването на първоначалния вариант, в който Русия беше директно призната за терористична държава и второ, големият брой неучаствали във вота - 109 души, което е повече от 1/7 от всички евродепутати. От гласувалите - 494 бяха "за", 58 - "против", а 44 се въздържаха. 

Председателят на делегацията на българските социалисти Петър Витанов мотивира отрицателния вот на колегите си така:

"Не може в тази резолюция да се призовава за ограничаване, всевъзможно ограничаване на всички дипломатически контакти. Това означава, че просто не се търси мирно решение, не се търсят преговори, а се търси очевидно допълнителна ескалация. Със самата тази тежка риторика  в крайна сметка, според мен, се отвързват ръцете на Путин и се влиза в наратива на Путин. Обяви го за терорист и тогава на практика ще му отвържеш ръцете той да прави каквото си пожелае в Украйна, без да се съобразява с нищо".

Моменталното въвеждане на ембарго върху всички вносни горива от Русия също е неприемливо за българските социалисти:

"Моментално ембарго на всички вносни горива от Русия би обрекло държава като България. Новото е и търговия с уран. Аз не знам откъде ще вземаме ядрено гориво. Ако ще спрем и атомната си енергетика, по-добре да закриваме тази държава", посочи Петър Витанов.

Социалистите смятат, че за събитията около Запорожката атомна централа вина имат и двете страни:

"Трябва да се добави поне едно изречение, свързано с обстрела на Запорожката АЕЦ. За мен няма съмнение откъде идва обстралът. И Украйна се опитва да провокира един много сериозен инцидент. Трябва да се обърне внимание и на това", каза още Витанов.  

Най-много отрицателен вот по резолюцията има от групата "Идентичност и демокрация" - 26 души. 

От българските евродепутати във вота не са участвали Ева Майдел от Европейската народна партия и Андрей Слабаков от Европейските консерватори и реформисти.

Накратко за съдържанието на резолюцията: 

"Членовете на ЕП подчертават, че умишлените нападения и зверства, извършени от руските сили срещу цивилни граждани в Украйна, разрушаването на гражданска инфраструктура и други сериозни нарушения на международното и хуманитарното право представляват терористични актове и военни престъпления. Парламентът призовава ЕС да продължи да изолира Русия в международен план, включително когато става въпрос за членството й в международни организации и органи като Съвета за сигурност на ООН. Членовете на Европарламента искат също да се намалят дипломатическите отношения с Русия, контактите на ЕС с официални руски представители да бъдат сведени до абсолютния минимум, а свързаните с руската държава институции в ЕС, които разпространяват пропаганда по света, да бъдат закрити и забранени".

В документа се отправя призив към държавите от ЕС бързо да приключат работата си по деветия пакет от санкции срещу Москва

Членовете на ЕП искат също така страните от ЕС и Европейската комисия активно да предотвратяват, разследват и да подлагат на наказателно преследване всяко заобикаляне на санкциите и да обмислят възможни мерки срещу държави, които се опитват да помогнат на Русия да заобиколи наложените ограничителни мерки. 

Резолюцията няма задължителен характер

Евродепутатката Натали Лоазо от "Обнови Европа", близка до френския президент Еманюел Макрон, заяви:

"Резолюции от този тип наистина нямат законодателен характер, но те дават ясна представа за състоянието на политическите сили в ЕС.  Смятам, че трябва веднага да си зададем един въпрос - какво правим със замразените руски авоари в Европа в резултат от санкциите? Способни ли сме да ги конфискуваме за репарации и за възстановяването на Украйна? Европейските граждани не биха ни разбрали, ако не се възползваме от тези пари. Няма да ни разберат и ако една страна от ЕС не приложи изцяло санкциите.  Ние потвърдихме всичко това и сега трябва да го направим". 

Германска евродепутатка от групата още вчера заяви неофициално, че според нея обявяването на Русия за спонсор на тероризма не донася нищо в добавка, а прекратяването на контактите може да доведе до ново блокиране на зърното в Черно море. 

Репортаж на Ангелина Пискова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55