С огромно мнозинство евродепутатите гласуваха резолюция, с която обявяват Русия за спонсор на тероризма. Всички български социалисти гласуваха против.
В гласувания документ правят впечатление два момента. Първо, смекчаването на първоначалния вариант, в който Русия беше директно призната за терористична държава и второ, големият брой неучаствали във вота - 109 души, което е повече от 1/7 от всички евродепутати. От гласувалите - 494 бяха "за", 58 - "против", а 44 се въздържаха.
Председателят на делегацията на българските социалисти Петър Витанов мотивира отрицателния вот на колегите си така:
"Не може в тази резолюция да се призовава за ограничаване, всевъзможно ограничаване на всички дипломатически контакти. Това означава, че просто не се търси мирно решение, не се търсят преговори, а се търси очевидно допълнителна ескалация. Със самата тази тежка риторика в крайна сметка, според мен, се отвързват ръцете на Путин и се влиза в наратива на Путин. Обяви го за терорист и тогава на практика ще му отвържеш ръцете той да прави каквото си пожелае в Украйна, без да се съобразява с нищо".
Моменталното въвеждане на ембарго върху всички вносни горива от Русия също е неприемливо за българските социалисти:
"Моментално ембарго на всички вносни горива от Русия би обрекло държава като България. Новото е и търговия с уран. Аз не знам откъде ще вземаме ядрено гориво. Ако ще спрем и атомната си енергетика, по-добре да закриваме тази държава", посочи Петър Витанов.Социалистите смятат, че за събитията около Запорожката атомна централа вина имат и двете страни:
"Трябва да се добави поне едно изречение, свързано с обстрела на Запорожката АЕЦ. За мен няма съмнение откъде идва обстралът. И Украйна се опитва да провокира един много сериозен инцидент. Трябва да се обърне внимание и на това", каза още Витанов.Най-много отрицателен вот по резолюцията има от групата "Идентичност и демокрация" - 26 души.
От българските евродепутати във вота не са участвали Ева Майдел от Европейската народна партия и Андрей Слабаков от Европейските консерватори и реформисти.
Накратко за съдържанието на резолюцията:
"Членовете на ЕП подчертават, че умишлените нападения и зверства, извършени от руските сили срещу цивилни граждани в Украйна, разрушаването на гражданска инфраструктура и други сериозни нарушения на международното и хуманитарното право представляват терористични актове и военни престъпления. Парламентът призовава ЕС да продължи да изолира Русия в международен план, включително когато става въпрос за членството й в международни организации и органи като Съвета за сигурност на ООН. Членовете на Европарламента искат също да се намалят дипломатическите отношения с Русия, контактите на ЕС с официални руски представители да бъдат сведени до абсолютния минимум, а свързаните с руската държава институции в ЕС, които разпространяват пропаганда по света, да бъдат закрити и забранени".
В документа се отправя призив към държавите от ЕС бързо да приключат работата си по деветия пакет от санкции срещу Москва.
Членовете на ЕП искат също така страните от ЕС и Европейската комисия активно да предотвратяват, разследват и да подлагат на наказателно преследване всяко заобикаляне на санкциите и да обмислят възможни мерки срещу държави, които се опитват да помогнат на Русия да заобиколи наложените ограничителни мерки.
Резолюцията няма задължителен характер.
Евродепутатката Натали Лоазо от "Обнови Европа", близка до френския президент Еманюел Макрон, заяви:
"Резолюции от този тип наистина нямат законодателен характер, но те дават ясна представа за състоянието на политическите сили в ЕС. Смятам, че трябва веднага да си зададем един въпрос - какво правим със замразените руски авоари в Европа в резултат от санкциите? Способни ли сме да ги конфискуваме за репарации и за възстановяването на Украйна? Европейските граждани не биха ни разбрали, ако не се възползваме от тези пари. Няма да ни разберат и ако една страна от ЕС не приложи изцяло санкциите. Ние потвърдихме всичко това и сега трябва да го направим".
Германска евродепутатка от групата още вчера заяви неофициално, че според нея обявяването на Русия за спонсор на тероризма не донася нищо в добавка, а прекратяването на контактите може да доведе до ново блокиране на зърното в Черно море.
Репортаж на Ангелина Пискова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..