Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатът Стоян Георгиев съхранява част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър

Стоян Георгиев
Снимка: Незабравка Кирова
Част от американски бомбардировач B-24 Либърейтър, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.
По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.
Част от самолет  Снимка: Незабравка КироваСтоян Георгиев е професионален летец, чиято кариера започва преди 40 години. Негова е една от първите фирми за селскостопанска авиация у нас. Собственик е на учебен авиационен център и обучени от него професионални пилоти летят като командири на самолети в гражданската авиация.
Лопатата от витлото на В-24   Снимка: Незабравка КироваЗатова и към него се обръщат с въпрос дали проявява интерес, към намерено парче желязо по време на оран, разказа самият той.

"И се оказа, че е лопата от самолет".

Документите, които намира в база данни на архива на американските военновъздушни сили, са били разсекретени през 1973-та година. Там е описана цялата информация за конкретната бойна машина, за полетите ѝ, има схема и на битката във въздушното пространство. Става въпрос за бомбардировач B-24 Либърейтър, наричан още „Летящ ковчег“.
Следите от куршуми   Снимка: Незабравка КироваЗа случилото се през 1944 година над Силистра разказва учителят и общественик Георги Мъров, който вече не е между живите. Спомените му се пазят като публикация в социалните мрежи, на която попада и Стоян Георгиев.

"Небето над Силистра се тресеше от боботене. Неканените гости преминаваха към нашето въздушно пространство без да бъдат смущавани от противовъздушната отбрана. За бомбардировачите българското небе беше безопасно. Те си свършиха спокойно работата и си отиваха в Италия, откъдето излита отново".

Част от американски бомбардировач Боинг Б-17, свален през Втората Световна война, намерена край силистренското село Поляна, съхранява народният представител от „Продължаваме Промяната“ Стоян Георгиев.

По серийния номер той успява да намери информация за самолета от документи в Американските военни архиви, които потвърждават, че този самолет наистина е летял в небето над Силистра и именно тук е бил свален от немски изтребител.

В Щатските архиви има данни и от разпитите на пилотите, след завръщането им в Америка през 1945 година. Екипажът на самолета е бил десетчленен. Един от тях е бил ранен по време на атаката от немските изтребители  - подпоручик Робърт Грубер.

"На 24 юни 1944 самолет от 450-та бомбардировъчна група летяла за бомбардиране на цели на рафинерията. След хвърляне на бомби над целта на височина около 21 хиляди фута, около 7 хиляди метра височина ги атакуват румънски и германски изтребители".

Екипажът на В-24, паднал край силистренското село Попина Снимка: Незабравка Кирова
Пленените авиатори от Силистра са прехвърлени в гарнизонния арест в Русе. От там, освен Грубер , който остава на лечение в Русенската военна болница, те са откарани с влак на 10 юли 1944 г. в Шуменския лагер, разказа Стоян Георгиев.

Силистра е била на трасето между авиобазата на американците и рафинерията в Плоещ, Румъния, откъдето Вермахта се е снабдявал с петрол. И именно от акция там се е завръщал този бомбардировач.

Доказателствата са категорични, че реликвата е част именно от падналия край Силистра B-24 Либърейтър.

"Много ценен артефакт".

Категоричен е, че няма намерение да продава ценния артефакт.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22