Радослав Борисов е напълно неподвижен, страда от мускулна дистрофия, но успешно завърши 12-е учебни години. 19-годишният младеж има удостоверения за завършените две степени на средно образование, но не и диплома, защото не може да се яви на държавните зрелостни изпити. И това е не, защото не иска или не е подготвен, а защото не може да излезе от дома си, за да се яви в училище, където да положи на място, както разпоредбите изискват, двете матури – по български език и по счетоводство, какъвто профил завърши с много добър успех като индивидуален ученик в Старопрестолната гимназия по икономика във Велико Търново.
„Мечтата ми е първо да оздравея, второ – да отида на матурата, да издържа този изпит, да мога да продължа и за висше образование. Учи ми се история и археология, защото ми е интересно“, казва Ради.
Майката на Ради Светла Цанева потърсила Министерството на образованието, за да проучи какви са възможностите синът ѝ, който е със 100% инвалидност и често се налага да му бъде включван кислороден апарат, да положи изпитите вкъщи по начина, по който е провеждано и обучението му като индивидуален ученик. Получила отрицателен отговор.
„Говорихме с неговата класна и тя каза, че 6 часа ще бъде матурата, но трябва в училище. От Министерството така са наредили – всички ученици в училище. Как да го оставя с това гръбначно изкривяване, трябва да нося апарата, трябва да нося всичко в училище, за да отиде Ради да се яви“, описа ситуацията майката.
Действително административните разпоредби за матурите са такива, потвърди Розалия Личева, началник на Управлението на образованието във Велико Търново:
„Като правила са разписани възможности за явяване на държавен зрелостен изпит – в изпитна зала и в изпитна сграда. В конкретния случай такава възможност за явяване в домашни условия не е разписана в правилата на Министерството“.
На матура 19-годишният Радослав не може да се яви вкъщи, но без проблем младежът гласува на изборите миналата година и сега, когато подвижна урна идва в дома му. Защо учих, пита се Ради:
„Няма смисъл да бях учил тези 12 години, така казвам, когато се ядосам, защото наистина е безсмислено. Аз от малък съм искал да уча. Като казаха, че не може, че трябва да полагам 6 часа изпит в училището, направо ми стана едно гадно на сърцето. Ако бях малък, щях да се разплача, стана ми гадно. Не трябва да се отчайва човек“.
Оказва се, че вратичка може да се намери и Ради да положи матура и да получи диплома за средно образование. За възможността Розалия Личева, началник на образователното управление, обясни:
„Регионалното управление ще направи необходимите гаранции и ще поискаме Министерството да ни разрешат явяване на Радослав в определени условия. Ако за българския език и литература се надявам, че като поставим мотивирано искане до министъра по изключение да разреши, ние ще го получим, но не е разписано в правилата, а се прави по изключение, заради самия ученик, според неговата тежест на заболяването. Категорично не мога да отговоря предварително, но съм сигурна, че никой няма да ограничи правото на Радослав, няма да посмее да откаже това явяване. За практическия изпит по счетоводство може би ще се наложи едно от явяванията на Радослав да бъде на територията на училището. Проведохме разговор с майката и ще продължим да обсъждам такава възможност, защото изпитът все пак е практична задача по счетоводство. Предстоят ни разговори и с училището, и с родителите как да го организираме“.
Ради не е изключение. Като него са много български деца с увреждания. 19-годишният младеж преждевременно е научил тежки житейски уроци:
„Трябва в този живот човек да се бори много и да се изправи срещу своите страхове“.
При добра воля на просветния министър младежът може да положи матурите вкъщи, но догодина – през май или септември.
Радослав Борисов от Велико Търново има какво да даже на министъра на образованието:
„Бих му казал, че трябва да променят закона за децата в неравностойно положение, че не трябва да ги дискриминират болните деца. Искам всички деца да могат да учат“.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...