Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите в Силистра откриха останки от 11-ти Клавдиев легион

Открити са четири големи каменни Рановизантийски сгради

Гробище от 19 век
Снимка: Незабравка Кирова

Археолозите в Силистра отново направиха открития. Намерени са останки от сгради от времето, когато създадения от 11-ти Клавдиев легион лагер престава да изпълнява военните си функции. Открити са и доказателства, потвърждаващи тезата, че крепостта е била възстановена по времето на Ранновизантийската епоха. Почти 1000 години след 10 век пък в този район на страната не е имало селище. Дни по-късно втори екип археолози, отново при изкопни работи по водния цикъл на Силистра, откриха надгробна плоча с епитафия, поръчана в памет на ветеран от 11-ти Клавдиев легион.
Останки от ранновизантийски сгради  Снимка: Незабравка Кирова
Близо месец археолозите Кристиян Михайлов и Светлана Ганчева са на терен по улица "31 полк" в Силистра. Място, което попада в границите на някогашния военен лагер на 11-ти Клавдиев легион.

"Легионният лагер представлява правоъгълна каменна крепост на територия около 180 декара. Тя е изградена в началото на II век от 11-ти Клавдиев легион и от други лагери на Римската империя. От проучвания на нашия лагер в Силистра знаем, че вътрешността на крепостта е плътно застроена с каменни сгради. Това са казарми за легионерите, по-представителни жилища за висшия команден състав".
След като в средата на 5-ти век градът е унищожен от хуните е трудно да се каже какво се случва тук по тези земи. Липсват археологически свидетелства.

"Знаем, че Дуросторум с новото име Дуростол е възстановен в края на 5-ти и през 6-ти век. За нас беше особено интересно да установим, че през 6-ти век, преди Ранновизантийската епоха лагерът е отново плътно застроен. Открихме четири големи каменни Рановизантийски сгради. Това потвърждава изказаното мнение от първия проучвател на лагера Пети Доневски, че крепостта е възстановена и е използвана през Ранновизантийската епоха. Тези сгради - ранновизантийски са унищожени в края на 6-ти век или началото на 7-ми при аварските и славянските нашествия".  

За историците са любопитни находките, които показват, че крепостта не само е била използвана по време на ранновизантийската епоха, но е била и силен притегателен център за цивилното население, което е търсило сигурност.

След аварите, почти за две столетия градът не е бил обитаван, разказа още Кристиян Михайлов.

"Тук се появява отново население през Първото българско царство през 9-ти и 10 век. Вероятно става дума за един от кварталите на ранносредновековния Дръстър. Следите, които намираме от това население показват, че са съвсем обикновено, бедно население".

Надгробна плоча с епитафии   Снимка: Незабравка Кирова
Надгробна плоча с епитафия открива екипът на проф. Георги Атанасов по друга силистренска улица.

"С колегата Калоян Димов и Денислав Денев попаднахме на 7 много сериозни археологически структури, зидове на римски сгради. Това са много стабилни постройки. Това е илюстрация на един много наситен градски живот".
Проф. Георги Атанасов  Снимка: Незабравка Кирова
Работата по датирането на надгробната плоча и установяването с прецизна точност на личността на починалия, предстои, допълни проф. Атанасов.
Проф. Георги Атанасов, Калоян Димов, Денислав Деев    Снимка: Незабравка Кирова
По-рано през годината археолозите от Регионален исторически музей – Силистра, следствие на изкопните дейности по водния цикъл, откриха древни тракийски жилища, датирани от втори-първи век преди Христа.
Открито бе и мястото, където е поставен първия камък на древния Дуросторум, днешна Силистра и част от западната кула на северната порта, както и канала, минавал под портата на легионния лагер".


Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30