Много малко са българските политици, които си признават грешките. Затова и отбелязвам достойното поведение в това отношение на Радев. Само че признаването на грешката е само първата стъпка към облагородяването на политическата действителност. И президентът не бива да спира дотук с признанията си. Трябва също така откровено да заяви кой точно му пробута "харвардските хитреци", кой го накара да повярва, че именно те са автентичните носители на промяната. Да, някой може да каже: "Е, станалото станало, дайте да не се заминаваме с такава конкретика, а да гледаме напред." Много ще сгрешим, ако тръгнем по този път. Ние постоянно твърдим, и то с пълно право, че най-важните решения в българската политика се вземат на тъмно, че всичко се определя от задкулисието. Е, сега президентът Радев има реалната възможност да осветли поне част от това задкулисие, като посочи създателите на шарлатанията, която ни управляваше шест месеца.
Важно е да знаем повече по темата, най-малкото защото и в момента усилено се говори, че ще има множество задкулисни маневри при евентуалното сформиране на новото правителство. И че ако такова все пак бъде сглобено, бъдещата управлевска конструкция ще се прави не в парламента, а в някое чуждо посолство. А дали пък някое чуждо посолство, може би пак същото, не изигра решаваща роля в промотирането на нещото, което днес президентът нарича "шарлатания"? Неоспорим, и същевременно тъжен е фактът, че много от представителите на българския политически елит възприемат разни чуждестранни чиновници като същества, надарени с върховен разум. И са готови безрезервно да приемат всичко, което въпросните чиновници предлагат.
Обаче хайде да не обвиняваме само политиците си. Не сме ли и самите ние достатъчно лековерни? Ето, да погледнем на описаната вече шарлатания под друг ъгъл, нашия. Представят ни едни мушмороци, на които отдалеч им личи, че действат на принципа "лява ръка, десен джоб", обаче ние не забелязваме очевидното и им се радваме само защото носят табелка, на която е написано "Харвард" или някоя друга чуждоземска дума. И не само им се радваме, ами сме и достатъчно глупави, за да гласуваме за шарлатаните. А после се сърдим на Радев, че ги бил рекламирал. Да, той носи своята отговорност за възхода на мушмороците, но нека бъдем честни докрай и да не пропускаме и собственото си лековерие.
Шарлатани в политика винаги е имало, а най-вероятно ще има още много оттук насетне. Техният просперитет се дължи основно на собствената ни доверчивост. На факта, че избягваме да мислим, че не искаме да разсъждаваме задълбочено, а предпочитаме да се плъзгаме по повърхността и да се ръководим от външните ефекти. Явявят се някакви шушумиги, почват да ни разказват как едва ли не първо мляко са засукали в Харвард или някое друго чужбинско място, омайват ни с приказки за някакви грандиозни промени, които щели да направят и ние почваме да си хвърляме капите и да крещим "Да живейш!" И докато се възторгваме като членове на племето мумбо-юмбо при вида на празна бутилка от кока-кола, мушмороците почват да управляват, назначават шуранайки, братовчеди и любовници на важни държани позиции и, разбира се, си пълнят джобовете. И всичко това благодарение на неизтребимото желание на избирателите да бъдат лъгани.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..