Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все още няма задължителна регулация за дейността на брокерите на недвижими имоти?

Саморегулацията в бранша е недостатъчна, признават експерти

Снимка: Яна Боянова

Защо все още няма Камара на брокерите в България? Има ли някой интерес да няма закон, който да регулира тази дейност и достатъчна ли е саморегулацията на сектора?

В момента дейността на брокерите се регулира от Търговския закон и от Закона за задълженията и договорите.

Задължително е да има някаква регулация, която да бъде гарантирана от държавата, смята Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти".

Националното сдружение има етичен кодекс повече от 20 години, над 300 компании са се съгласили с тези правила, но останалите, "които не са никак малко на пазара", нямат изисквания за спазване на такива правила, даде пример Ганев.

"Не сме се вторачили в задължителна регулация, но последните 30 години показаха, че това е единственият път за гарантиране на правата на потребителите, за създаване на честна конкурентна среда, която да потвърждава добрите практики, които се прилагат в този сектор, ако щете и интересът на фиска, на държавните институции."

Опитахме саморегулация, опитахме създаването на доброволен регистър в електронен вариант, посочи Добромир Ганев.

"Интересът към показването на тези физически и юридически лица не е голям."

250-300 фирми максимум са се вписали доброволно в регистъра, уточни Ганев.

По думите му е наложително "създаването на либерална, минимална регулаторна рамка".

Според Ганев следва да бъзе разписана имуществена отговорност, както и  да има минимални изисквания за ценз и стаж в този бизнес и постоянно обучение.

Тъй като тази услуга се ползва много рядко, повечето граждани не знаят какво трябва да бъде качеството, допълни Добромир Ганев.

Той отбеляза, че е изготвен наръчник на сайта на Националното сдружение "Недвижими имоти", който дава напътствия при избор на брокер.

Дълги години проблемът за регулацията остава нерешен, потвърждава и Антон Андонов от голяма агенция за недвижими имоти.

"Дали сме в състояние да саморегулираме средата, така че всички да се чувстват спокойни по отношение на своите спестявания, на своето имущество? По-скоро отговорът е "не". Не успяваме към днешна дата да създадем подходяща пазарна среда, в която всички участници да се чувстват сигурни", коментира той в предаването "Хоризонт до обед".

Има готов проектозакон, около който браншът е обединен, но си чака "мястото в дългата поредица от закони, които трябва да бъдат приети". Законопроектът е внесен в предходното Народно събрание преди разпускането му, обясни Андонов.

"Щем, не щем 30 и няколко години се движим по пътя на саморегулацията. Ние като фирма (имаме 40 и няколко офиса) се опитваме да налагаме собствени вътрешни стандарти. На нас ни трябват строги правила, за да функционираме правилно и да бъдем добре приети от нашите клиенти", разказа още Антон Андонов пред БНР.

Според него взаимоотношенията клиент - брокер в момента са поставени единствено на основата на размера на комисионната, а разговорът трябва да се води на ниво "какво бих получил като клиент", тогава ще има качествена промяна в средата и избягване на нелоялните практики.

Той съветва потребителите трябва да проверяват "каква е компанията и лицето срещу тях, имат ли възможност да съберат публична информация".

Поради спецификата на работата на брокерите, те не получават заплати, а комисионни, напомни Антон Андонов.

"Разчитаме на случайността дали ще попаднем на етичен брокер. Затова проверката кой е срещу вас е от най-важните."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05