Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради медийното отразяване на казуса

Надежда Цекулова: Стандартите в българските родилни отделения са архаични

Отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случая с разменените бебета, смята съоснователката на мрежа за съвременна родилна грижа

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

"Всяка жена, която е била здрава по време на раждането си и е родила здраво бебе, връщайки се назад в спомените си, ще си даде сметка, че намеците, които бяха направени - абсолютно недопустимите намеци, че ромската майка умишлено е заменила бебетата, са абсурдни. Подобно нещо е невъзможно да се случи в болнична среда."

Това заяви в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник, съосновател на мрежа за съвременна родилна грижа.

Няма как всички журналисти и медии да познават болничните процедури в дълбочина, но всички раждали жени от първа ръка, от личен опит имат впечатления от родилното отделение, отбеляза Цекулова. По думите ѝ една журналистка може да приложи "личния си опит, ако няма административни знания", спрямо "версиите, по които се спекулира от вчера насам".

Според нея "отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случилото се".

"Организира се лов на вещици. Търси се някой, който да бъде изкаран през камерите и посочен като виновник, не се търси системният проблем", смята Цекулова.

В предаването "Хоризонт до обед" Надежда Цекулова подчерта, че стандартите на българските родилни отделения не са осъвременени и са "архаични".

В българските болници бебетата системно се отделят от майките много по-рано и за много по-дълго време от допустимото по съвременните медицински препоръки, обясни тя.

"Най-важно за майката и бебето е да имат своя спокоен първи контакт, да разполагат със своите часове, в които да се опознаят и свържат."

Цекулова посочи още, че ако някои процедури са като в развитите здравни системи, "няма никакъв шанс една майка да не успее да се запознае с бебето си след раждането му".

Надежда Цекулова вижда в медийното отразяване на случая с разменените бебета повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради това, че доста от медиите акцентираха върху етническия произход на една от майките.

По думите ѝ "българските медии трябва да започнат да получават обратна връзка за своето неетично поведение" и в гилдията да си казваме, "когато не си вършим работата с уважение и незачитане на човешките нужди на героите на нашите истории".

Това е разписано изключително детайлно и ясно в Етичния кодекс на българските медии, но "изпадна от практиката на съвременното правене на журналистика у нас", заяви тя.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53