Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Религии, традиции и обичаи изучават в извънкласни групи ученици от Силистра и Дулово

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 70 деца в Силистренска област през тази учебна година изучават празници, обичаи, традиции и в частност православие, събрани в групи под името "Занимания по интереси".

Учениците са на различна възраст, а групите са обособени в 4 училища. Две от тях са в Силистра и две - в Дулово.

Как децата се отнасят към тези занимания, на какво ги учат учителите и има ли място обучението по религия в българското училище?

Ганка Касабова и учениците ѝ

"Време и ценности" е групата, водена от Ганка Касабова в ОУ "Христо Смирненски", Дулово. Етническият състав е разнороден – децата получават знания за празници, за културно-историческото наследство, за миналото във всички аспекти.

Посещават музеи, църкви, манастири, както и други религиозни паметници. Срещат се отблизо и с нравите на битуващите в района други вярвания.

Децата са любопитни – искат да знаят повече и повече, но са и доста притеснителни:

"Изучаваме много по-различни неща, отколкото в клас. Научаваме повече за религиите, за обичаите, празниците".

Гълъбина Великова и учениците от Спортното училище

В Спортно училище "Дръстър" два пъти седмично джудисти, стрелци, футболисти и плувци се потапят в света на фолклора и съпътстващите го привички – трапези, суеверия, празници – и християнски, и мюсюлмански. Осъзнали са кое е важното:

"Важно е да знаем и да спазваме традициите. По-важно е да празнуваме заедно със семейството Коледа, отколкото подаръците, които ще получим. Тези празници доста сполтяват".

Гълъбина Великова казва за тях, че са като отряд за бързо реагиране. На техните плещи е и отговорността за всички тържества и празници в училището.

Ивелин Илиев и учениците от Средно училище Васил Левски

Християнските ценности изучават младежите в Средното училище "Васил Левски" в Дулово. Обединява ги желанието им да знаят повече, да познават вярата и Бог:

"Тези занимания ни направиха по-смирени. Интересно е да знаеш повече и за другите религии". 

Да разговаря с учениците – това е основната цел на Ивелин Илиев, когато събира младите хора около себе си:

"Главното е да разговаряме за неща, които ги интересуват и те да могат съвсем споконо да споделят. Старая се по достъпен за тях начин да им обясня нещата, от които се интересуват. Обяснявам им от позицията на обикновен грешник. Съвременните деца изпитват голяма нужда от споделяне. Липсва им някакъв авторитет, с когото да разговарят и да получат отговори. ... Религията призовава точно към съборност - да видиш в човека твоята липсваща половина и да откриеш любовта чрез даване на любов. Аз ги уча да знаят, че само едно е важно и хората се делят само на две - добри и лоши".

За любов призова и Доростолският митрополит Яков:

"Основата на вярата е любовта. Основното, което ни казва Евангелието, това е добротата. Трябва да се наблегне на доброто в човека и че той винаги със свободната си воля трябва да избира пътя на доброто. В навечерието на Рождественските празници да си пожелаем добро!". 

 Митрополит Яков 

Снимки: Незабравка Кирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15