Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няколко души в Добрич продължават традициите в производството на стъклени коледни играчки

Снимка: Мая Щърбанова

Сръчните ръце на няколко души в Добрич продължават традициите в производството на познатите за всички от детството ни стъклени коледни играчки. В малкия цех, разположен в един от крайните квартали на града, в малка къщичка се творят истински коледни вълшебства. Асортиментът е добре познат – снежни човеци, топки, мечета, гъбки, патенца, котета и още много други форми оживяват пред очите на всеки посетител, който с удивление може да проследи как от една стъклена пръчка накрая заблестява красива, цветна, ръчно изрисувана украса за коледните ни дръвчета у дома.

Снимка: Мая Щърбанова

През 2021 година в интервю за БНР собственикът на цеха за стъклени играчки Георги Керанов заяви, че мечтае  дъщеря му и зет му да се завърнат от Германия, за да поемат скромния, но толкова сантиментален бизнес. Но по Коледа наистина се случват чудеса и ето, че цехът не само работи, но и обогатява асортимента си, защото следващото поколение е тук и е поело цялата работа. Зетят е Мирослав Димитров и е убеден, че най-добре човек се чувства близо до корените си.

Снимка: Мая Щърбанова

"Бях дълго време в чужбина беше "много добре", но България си остава България. Винаги се вълнувам, когато говоря за България. Когато разбрах, че бащата на съпругата ми се отказва, ние решихме да се върнем, за да не изчезне бизнеса".

Мирослав Димитров е категоричен, че тези играчки имат едно основно предназначение, а именно да радват децата. Затова се опитва сам да намира пазар за тях и да не разчита на прекупвачи, които по наблюденията му слагат твърде големи надценки и играчките стават прекалено скъпи за българския клиент. Обогатява производството с няколко позабравени в годините модела и така то вече е от 37 вида елхови играчки.

В цеха от около 10 години с извайването на формите от стъкло се занимава Димка Петрова. За нея това не е просто занаят, а удоволствие. Не спира да издухва стъклото.

Мирослав Димитров  Снимка: Мая Щърбанова

"В момента правя малко сърце, има голяма сърце. Формите са доста отдавна. Разнообразие има".

Иванка Стефанова е в цеха от няколко месеца, но занаята си го знае и практикува от години.  

"Занаятът е труден за научаване, но с времето може да се постигне. Има фигури, които се изработват на две ръце. Трябва да усетиш кога е готово стъклото за работа, кога трябва да спреш да нагряваш. Да направиш фигура, да излезе нещо от ръцете ти и да се радват децата и родителите е голямо удоволствие".

След като формите от стъкло са готови, идва ред и на таланта на художничката Ася Минчева. Нейната задача е да оцвети играчките, да ги нарисува и да им вдъхне с четките си живот.

"За мен предизвикателството беше да рисувам върху неравна повърхност и върху стъкло. Много ми допадна това, харесва ми работата, харесва ми, че хората ни се радват".


Мирослав Димитров има желанието не само да възстанови всички модели от едно време, но и постепенно да дообогати асортимента, защото това ще зарадва хората още повече пред цветните му щандове.  

"Това е животът. Това е нашият живот и затова дойдохме тук - да върнем повече усмивки". 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10