Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветомира Георгиева: Трябва да се научим да бъдем смирени и благодарни за много неща, не само на Коледа

Доброволците и служителите на БЧК изпращат тежка година

Д-р Артюн Еринозов: Това са чисти, добри хора, които наистина защитаваха нашата мисия да помагаме

Снимка: БГНЕС

Доброволците на БЧК изпращат тежка година. Наводненията и помощта за украинците, избягали от войната у нас, са само част от техните дейности през 2022 г. Неизменно те се грижат за уязвимите, които нямат на кого да разчитат.

Доброволците от младежката организация на Червения кръст в Ловеч раздадоха коледни подаръци на децата, които посрещнаха празниците в детското отделение на болницата в града.

Хубаво е такива жестове да се случват не само по празници, коментира д-р Казакова от екипа на лечебното заведение.

Ивайло Иванов и Нина Спасова са ученици в 12 клас. Пред БНР те разказват какво ги кара да бъдат в редиците на доброволците.

"Когато човек се усмихне, това ни мотивира", споделя Ивайло.

"Винаги съм си представяла работата ми с хора, в някаква социална дейност. Може и най-трудното е изобщо да се приеме фактът, че има хора, които живеят в подобни условия, на които съдбата не се е усмихнала", изтъква за своята мотивация Нина.

Тази година зарадвали около 100 деца с коледни пакети с малки подаръчета.

"Не ги делим на украински и български граждани, помагаме на всички", казва Ивайло.

Снимка: БМЧК Видин"Продължаваме с усмивка. Смятам, че сме зарадвали доста хора. Никога не бихме загърбили който е да е. С каквото можем, въпреки че тази година нямаше хранителна програма на ЕС, сме се опитали по различни начини – чрез кампании, чрез дарители, да помагаме на крайно бедни деца", коментира Цветомира Георгиева, председател на БЧК Ловеч.

Надеждата не трябва да умира, вярва тя. По думите ѝ "хората се отварят, защото виждат нищетата на другите".

"Трябва да се научим да бъдем смирени и благодарни за много неща, не само на Коледа" – това послание отправя Цветомира Георгиева на финала на настоящата година.

Година на предизвикателствата, на пълна реорганизация на дейността и на нуждата от бързи решения и действия изпращат от Областния съвет на Българския червен кръст в Добрич. Помогнали на хиляди бежанци от Украйна, запомнили завинаги личните истории на част от тях, работили понякога и денонощно. Доброволците и служителите в организацията днес се надяват на мирна година - пожелание, което само преди десет месеца им се е струвало като даденост.

"Не бяхме свикнали с натовареност, която се оказа, че не е краткотрайна. Натовареност, която продължава до ден днешен. На 27 февруари БЧК започна нова дейност, свързана с потока украински бежанци. Като гранична област бяхме на бариерата", разказва председателят на Областния съвет на БЧК в Добрич д-р Артюн Еринозов.

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Няколко пункта са били създадени за подпомагане на бежанците от Украйна – в Добрич, Балчик, Каварна и Шабла. На 15 март БЧК започна своята дейност за оказване на помощ и на самия ГКПП Дуранкулак с денонощно работеща шатра, в която хората намираха топли напитки, храна, хигиенни материали и подкрепа.

"Там задачата ни беше 7 дни в седмицата 24 часа в денонощие да осигуряваме доброволци и щатни служители за посрещането на украинските бежанци и тяхното обгрижване", допълва д-р Еринозов.

ОС на БЧК в Добрич работи и по т.нар. проект "Синя точка", който също цели да подкрепи бежанците от Украйна.  Такъв пункт в града е разкрит в квартал Балик, на ул. "Агликина поляна". Там се провеждат консултации, свързани със заетост, образование, здравеопазване, настаняване, пояснява координаторът по проекта Виолета Каменова.

Не една и две са историите, с които се е сблъскал д-р Еринозов през изминалата година, които няма да забрави и които са го оставяли буден и през нощта.

"Имали сме случаи, когато са ни карали да се просълзяваме. Идвали са  майки с деца. И сега съм под емоцията. Когато са ни разказвали, че няма с какво да ги изхранят, защото са пътували цяла седмица. Ние сме успявали да им помогнем и това остава за цял живот", не крие вълнението си д-р Артюн Еринозов.

Той е убеден, че доброволците и служителите на Червения кръст са били "лицето на България".

"Това са едни чисти хора, едни добри хора, които наистина защитаваха нашата мисия да помагаме."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33