Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вендинг машини за пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета набират популярност в Габрово

В екоинициативата участват хора от всякакви възрасти, привлечени не само от наградите, но от каузата

Снимка: Община Габрово

Габрово е първата община в страната, в която бяха поставени вендинг машини за пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета. За осемте месеца, откакто автоматите са обществено достъпни, чрез системата са предадени повече от 300 хиляди опаковки. Интересът на местната общност към екологичната  инициатива нараства, като за габровци, разделящи и предаващи отпадъците си, са осигурени награди.

Системата за автоматично събиране на пластмасови бутилки до 3 литра и алуминиеви кенчета е в действие от април миналата година. Машините в града са две.

Срещу всяка опаковка машината издава талон, за една върната бутилка – една точка. После срещу точките си екологично настроените габровци избират какво да получат – тефтери от рециклирана хартия, текстилни торби за пазар, книжки и екологични настолни игри, тениски и дребно оборудване за разходка в планината, както и ваучери за отстъпка при пазаруване на стоки и услуги. 

"Много ме впечатлява. Вземала съм си торбички. Да се пази природата чиста. Просто ме боли, като видя боклуци. Участвам с приятелки, събирам, и те да носят."

"Ние сме заведение, събираме капачките отдавна. Сега вече имаме и шанс да събираме бутилките. Много е удобно. Много са ангажирани габровци."

Хора от всякакви възрасти се включват активно в разделното събиране на пластмасата. За младите семейства еко инициативата е възможност да създадат навици у децата си.

"Две деца имам и основно вземам награди за тях. Всичко е заради децата, от малки да ги научим на нещо."

"Показвали сме му какво се случва в океана с боклуците. Възпитаваме по този начин децата, ставаме все повече."

Тези жени са успели да убедят своите съседи и приятели да събират пластмасовите бутилки и кенчета, вместо да ги изхвърлят в общия боклук. Те споделят още, че и съседите им помагат в начинанието.

Първият работен вторник от месеца е денят, в който всеки предал непотребните опаковки може да си избере награда според броя на събраните точки. Част от тях са осигурени от Общината, а други – от бизнес партньори в инициативата, уточнява Мария Радойчева от местната администрация, ангажирана с екоинициативата.

"Имаме такива, които са ни редовни "клиенти". Те идват всеки месец. Много от тях го правят не само заради наградите. Те го правят заради каузата."

Преди събраната суровина да се предаде на фирма за рециклиране, пластмасовите бутилки и алуминиевите кутийки се намачкват от машината, която разпознава материала на опаковките чрез сензори.

Автоматите бяха закупени по проект, спечелен от Община Габрово и финансиран чрез ОП „Околна среда“. Инвестицията не носи печалба, признава Мария Радойчева, но ползите по думите ѝ са съществени. Намаляват се например разходите за почистване.

Отпадъкът не е просто ненужен боклук. Той може да продължи да живее след това, стига да му дадем правилната посока, убедена е Радойчева.

Сред екоинициативите на Общината тази увлича най-много хора и интересът се засилва, обобщава тя. 

От старта до момента са предадени над 300 000 броя опаковки или около 40 000 месечно

Автоматите са разположени на ключови места - до спортната зала и стадион „Христо Ботев“. Ползващите системата разчитат, че тя ще се развива, макар че това става бавно. Практиката у нас е сравнително нова, но от години се прилага в редица европейски страни. Така наречената депозитна система работи, като автоматът издава купон срещу всеки предаден отпадък. Върху него е отбелязана сумата, която се приспада от сметката в търговския обект. Така на практика клиентът не плаща за опаковката, чиято цена е начислена в тази на продукта.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21