Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Николова: Липсва желание за мерки за декарбонизация в България

Юлияна Николова
Снимка: БГНЕС

"Защо не се направи една кампания и да се разясни - защо трябва да поемаме ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, защо България трябва да се присъедини към всички европейски, а и глобално в света, към призива за декарбонизация". Това заяви пред БНР Юлияна Николова – директор на Портал "Европа" и Фондация "Център за модернизиране на политики".

Хората, които страдат от заболявания, причинени от замърсяване на въздуха, не са един и двама, подчерта тя. По думите й декарбонизацията не се отнася толкова до замърсяването на въздуха, колкото до климатичните промени, за които в скоро време ако не бъдат взети мерки от всички, може да станат необратими. 

"Това, което е казано в плана и което предстои тази година заплашително да не бъде изпълнено, е, че в първото полугодие на 2023 г. България трябва да направи стратегия и план за нейното приложение за декарбонизация. Желание за мерки за декарбонизация в България липсват от самото начало", коментира Николова в предаването "Преди всички".

От две години се намираме в състояние на непрекъснато очакване за следващи избори. Тя посочи, че всичките версии на Плана за възстановяване и устойчивост са пбликувани и може да бъдат прочетени. Освен това в официалния вестник на ЕС, който също е публичен и видим, има публикувана оценката за последния план за България, добави тя. По думите й в нея ясно се вижда какви са поетите ангажименти от България:

"В оценката на Комисията пише, че през 2023 г. България ще направи план за декарбонизация по години и ще поеме ангажимент за затваряне на въглищните централи не по-късно от 2038 г. За 15 години могат да се направят достатъчно мерки, за да не се загубят работни места и да се създадат алтернативни източници на електроенергия и тези хора да бъдат заети там".

По думите й обаче това не може да се направи от днес за утре. 

Промени в плана са допустими при положение, че има съществени изменения в условията или държавата-членка предлага по-бързо постигане на целите, по-ефективно или по-смели реформи, обясни Юлияна Николова. По думите й колкото са по-смели реформите, толкова по-бързо получаваш парите: 

"Политиците и обществото гледат върху проектите и парите - кой би могъл да спечели пари от това като инвестиции, и никой не прочете какви реформи искат от нас да се направят".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26