Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монтирането ще става само от сертифицирани специалисти

Какво може да спъне кандидатстването за фотоволтаици за ток и соларни бойлери?

Очаква се процедурата да стартира през февруари. Ще се кандидатства само онлайн

Снимка: unsplash.com/RazeSolar

Шестмесечно бюрократично приключение за хората, които искат да се възползват от европейските пари за фотоволтаици – това прогнозира Балин Балинов от "Грийнпийс" - България.

Пред БНР Балинов обясни, че безвъзмездното предоставяне на пари от Плана за възстановяване за фотоволтаични системи ще става по неактуализирания закон, който затруднява поставянето им и сега.

"Липсва облекчаване на процедурите. Реално напредък в тази посока няма. Пуска се сега една процедура по ПВУ, за домакинствата, но те всъщност ще минат по старите правила за узаконяване на тези фотоволтаични системи. Това означава, че хората ще бъдат вкарани в едно приключение, което ще трае поне 6 месеца – да си набавят всички необходими документи, да минат през ЕРП, което ги обслужва, през общината, където е техният имот."

Планът предвижда отпускането на максимум 15 000 лева безвъзмездно за инсталиране на фотоволтаици в частни домове, както и до 1960 лв. за соларен бойлер.

Все повече хора ще имат интерес, смята Балинов. Според него от темата за новите енергийни мощности се интересуват както домакинства, така и общини и бизнеси.

Не се случи обаче законодателната промяна за инсталиране на мощности до 10 киловата да има само уведомителен режим, отбеляза Балин Балинов в предаването "Хоризонт до обед".

"Това е изключително важно, защото веднага след пускането на процедурата (за кандидатстване по ПВУ - бел. ред.) – около началото на февруари, очаквам много хора да "изпищят" от това, което не са очаквали да им се случи."

Кандидатстването ще бъде изцяло онлайн, а у нас все още има много хора без достъп до интернет или такива, които не са достатъчно запознати как да го направят. Затова и за някои това ще бъде облекчение, а за други ще бъде много сложно да спазят тази процедура, посочи експертът.

"Отделно човекът, който кандидатства, трябва да е собственик на жилището. То трябва да се използва за жилищни нужди и да не изпълнява стопански, бизнес или други дейности."

За да се кандидатства за поставяне на фотоволтаик на покрива на многофамилна сграда пък трябва да има разрешение от етажната собственост, уточни Балинов.

Снимка: Pixabay

Изисква се още инсталациите да бъдат поставяни от сертифицирани специалисти.  

"В интернет има и списък от близо 2 хиляди души в цяла България, които могат да поставят такива инсталации. Това е задължително условие. Друго – човек сам да намери фирма. Тук опираме отново до желанието на фирмите да сътрудничат. Някои от фирмите отговарят, че не се занимават с малки обекти. Те внасят такива соларни системи, обаче предпочитат да се занимават с по-големи обекти, от които печелят повече и не им се занимава с малки домашни обекти", подчерта Балин Балинов.

Семейството на Боряна Попова има на терасата си в блока слънчеви панели. Започнали с два панела, които покривали консумацията на един хладилник и две лампи. Отопляват се с три климатика в три помещения. Миналата зима са плащали по 105 лева за ток, макар по време на пандемията да е имало плътно обитатели на дома. "Получава се полза от около 500 лева за сезона", пресметнала е Боряна.

За да се постави подобна инсталация, не е необходимо семейството да живее само и единствено в къща, това може да се постигне и в апартамент, но балконът трябва да е голям и да е с южно, югоизточно или югозападно изложение, поясни тя.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05