БСП доказа, че може да води диалог и е тръгнала по правилен път с организиране на лидерските срещи. Това заяви в ефира на БНР евродепутатът Цветелина Пенкова. Тя е част от групата на Прогресивния алианс на социалистите в ЕП.
Невъзможността толкова дълго време да се сформира редовен кабинет със сигурност буди притеснение в нашите европейски партньори, но това не е прецедент, посочи още тя.
„Има и други държави, които са преминавали през този процес и съществува разбиране. България е ключов партньор, който се търси за съществените стратегически разговори в рамките на Съюза. Надявам се в дългосрочен план да има оздравителен ефект и да повиши коалиционната култура в България, тъй като в момента липсва сериозен диалог. На преден план трябва да се изведат общите неща и приоритетите, а не червените линии“.
Пенкова коментира и решението на НС, което задължи служебното правителство да започне разговори с ЕК за предоговаряне на условията в Плана за възстановяване и устойчивост, свързани с поетия ангажимент за намаляване с 40% на емисиите на въглищните централи.
„Това, което се случи в НС е пример как трябва да се работи по важни за страната въпроси. Политическият консенсус обаче закъсня. Това трябваше да се случи при обсъждането на плана“.
ЕК обяви, че е запозната с решението на българския парламент за преразглеждане на Плана, но такива промени могат да се случат само по изключение.
„Ако се стигне до предоговаряне на Плана ще се изисква нова оценка на ЕК, което ще отнеме поне два месеца. След това трябва да се постигне съгласие с останалите страни членки“.
През лятото на миналата година беше взето решение, с което се даде възможност Плановете да бъдат преразгледани и да се добавят допълнителни проекти в сектор Енергетика, обясни тя.
„Никога обаче не е ставало въпрос за отмяна на поети ангажименти по тези планове. Важно е да се подходи реалистично към преговорите. Може да се поиска отсрочка, може да се поиска намаляването да не е с 40%, а с 20%. Скептична съм за резултата, ако кажем, че искаме изцяло да отпадне този ангажимент на България“.
Средствата по тези планове не се полагат на държавите членки, обясни още Пенкова.
„Бяха дадени за първоначално справяне с кризата след ковид пандемията. Това са пари срещу реформи. Ако не се реализират ангажиментите на нашата страна, има риск средствата да бъдат застрашени. Трябва да се приемат законопроектите и реформите, които са заложени. Отчетността на главния прокурор и създаването на антикорупционна комисия са сред темите, които спъват работата и са най-проблемни“.
Трябва да се говори за това кога е най-точният момент за влизане в еврозоната, посочи евродепутатът.
„В България трябва да има ясна информационна кампания. Има насаждане на страхове и скептицизъм. Всички трябва да са наясно, че има контролни органи, които ще следят дали има спекула и нарушения, които имат пряко отражение върху завишените цени. Българското общество е чувствително и може да разбере кога се води популистка кампания ,за да се спечелят определен брой гласове. Безотговорното поведение на политиците би могло да доведе до демотивация на българските граждани да гласуват. Спекулацията със страхове, които ен са базирани на никаква икономическа логика, е опасна“.
Цялото интервю на Цветелина Пенкова със Силвия Великова може да чуете в звуковия файл.
Парламентът прекъсна парламентарното заседание заради липса на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в Пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на пленарното заседание до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да..
"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната. Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..
Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..