Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са лауреатите на националния конкурс за криминален разказ във Велико Търново

Доц. Калина Иванова и Памела Леонидова (от ляво на дясно)
Снимка: Здравка Маслянкова

Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново тази седмица отличи лауреатите във второто издание на националния си конкурс за криминален разказ. 166 творби се състезаваха, а темата на конкурса беше (Не)разкритият случай. Своите криминални сюжети разказаха автори от 12 до 78-годишни.

Криминалната литература е любима на българските читатели, но нямаме съвременни ярки български автори в този жанр. Така обясни в "Закуска на тревата" идеята за националния конкурс за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ неговият създател Момчил Шивачев, завеждащ на отдел „Обслужване на читатели“ в Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново: 

„Мисля, че криминалният жанр не е особено добре застъпен в България. Ние нямаме аналози, нека да не звучи претенциозно, на Дейвид Балдачи, Дан Браун, Стив Бери, Матю Райли – автори, които са на върха в световните класации по продажби. Читателите на библиотеката също имат огромен интерес по принцип към този тип литература. Така се роди леко спонтанно идеята да организираме и ние конкурс за написване на криминален разказ. Евентуално да се роди някой, с наша помощ, по-именит, по-известен, по-четивен български писател“. 

16 разказа се включиха в конкурса в първото му издание през миналата година. Сега творбите са 166 на автори от цялата страна. Най-възрастният участник в тазгодишното издание на националния конкурс за криминален разказ е 78-годишен мъж от Пловдив, а най-младите автори са 12-13-годишни деца от Варна и  Бургас, разказа Момчил Шивачев и обобщи сюжетите в разказите за конкурса: 

„Доста автори се бяха ориентирали към битова тематика, имаше дори хумористични разкази, леко криминални, имаше и доста зловещи, кървави сюжети, особено от младата аудитория. Имаше и обикновени разкази, които е малко трудно да се нарекат като криминални, но все пак те със своята човещина бяха дълбоко затрогващи журито“.

Стефан Митев и Веселина Ангелова

Криминалните разкази бяха оценявани от четиричленно жури, в което беше и криминалният репортер и кореспондент на вестник „Труд“ във Велико Търново Веселина Ангелова: 

„Оказа се, че има много пишещи хора, грамотни, с фантазия, с въоръжение. Има много общи черти между криминалния разказ и оперативната криминална журналистика. Така, както ние, журналистите, пресъздаваме криминалните събития, така и в разказите се започва с някакво действие и целият материал държи в напрежение читателя до края“. 

Четири от 166-е разказа са декласирани, защото са били пълно плагиатство от творби на световни творци, коментира библиотекарката Стела Димитрова, член на журито. Похвално е участието на учениците, посочи Димитрова: 

„Пишещите деца са четящи деца и това ни възвръща вярата в младото поколение, че чете и ще чете. „Травма“ е много добър разказ, набляга се на психологията, какво може да се случи след насилие. „Единени“ засяга друг аспект, малко стил Стефани Майер, „Двамата“ е много добър, който заема нашето трето място“.  

Двама мъже си поделят третото място в националния конкурс за криминален разказ на великотърновската регионална библиотека. Горнооряховецът Стефан Митев е описал история от Съединените щати в разказа си „Гонка в Балтимор“. 

„Като във всеки по-голям град, не само в Щатите, навсякъде, и в България, всекидневно се случват неприятни неща. Много хора са настроени към грешки, с които да спечелят нещо. От там идват и престъпленията. Радвам се, че сте оценили моя разказ“.

Красимир Христов с Веселина Ангелова

Неоценен от близките му хора разказ „Двамата“ на плевенчанина Красимир Христов е другата творба, класирана на трето място: 

„Всеки един от нас има такива двама. Аз се опитах да напиша една любовна история по криминален начин или криминална история по любовен начин – всеки може да прецени как да я възприеме. Мотивацията да я изпратя за вашия конкурс беше такава, че в края на краищата никой от моите близки не го хареса. Реших да го представя на хора, които са с по-различно виждане за подобен разказ и очевидно не съм сгрешил“. 

Второто място журито присъди на Евгения Динева от София за разказа ѝ „Единени“.

Лауреат на второто издание на конкурса за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ е 27-годишната учителка от Русе Памела Леонидова с творбата си „Травма“: 

„Историята в моя разказ е свързана с психическата нестабилност и това какво една травма може да причини на човек и как ние успяваме да превъзмогнем тази травма или по-скоро не успяваме. Понякога човек просто се заключва в себе си, измисля си един несъществуващ свят и успява по този начин да продължи да живее, защото, ако не осъзнае травмата, не може да продължи да живее“.  

Победителите конкурса получиха криминална литература, парични премии и картини. 

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми том на "Известия от националния исторически музей" разказва за Дора Габе

Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..

публикувано на 29.12.24 в 05:31

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09