Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Кралят на ужаса разказва „Приказка“

Разговор в „Изотопия“ за последната книга на Стивън Кинг с писателя и кинокритик Благой Иванов и с Антон Велчев от издателството, разпространяващо книгата

Във всеки от нас има тъмен кладенец, той никога не пресъхва. Можете да пиете от него, но на свой риск, защото водата в него е отровна.

Думи от последната книга на Стивън Кинг, озаглавена „Приказка“ (Fairy Tale). Романът излезе официално на 6 септември 2022 г. - 656 страници в превод на Катя Перчинкова.

Каква история ни е подготвил този път Кинг…“Тайна, пазена цял живот! История, на която никой не би повярвал...“

В центъра на историята е 17-годишният Чарли Рийд – на пръв поглед обикновен тийнейджър, но носещ на плещите си тежко бреме. Чарли наследява ключ към скрито приказно царство, намиращо се в кладенец и се озовава в окото на бурята, където се води битка между силите на доброто и злото.  

История за отчаянието, самотата, бягството от прогнилата реалност на битието. За разбитото от алкохолизма на бащата детство, но и за огнения блясък на надеждата за промяна към по-добро. За битките, които се налага да водим, когато най-малко сме готови за това. Защото не всички приказки започват с….“Имало едно време“.

За романът „Приказка“ и всичко около него си поговорихме в студиото на „Изотопия“с писателя, кинокритик и любител на зомбита - Благой Иванов, както и с Антон Велчев от издателството, което разпространява книгата.

Благой Иванов: „Това е роман, който съчетава две много любими неща на Стивън Кинг – хорърът и фентъзито. Това е нещо, което той експлоатирал многократно в няколко свои романа. Очаквам тук той да се обърне към това, което умее най-добре – психологията и темата за порастването. Тези две теми, които са толкова важни за него.“


Бягството от реалността не е винаги към по-добро място. Това сме свикнали вече да виждаме в сюжетите на Стивън Кинг. Става въпрос за бягство през сериозни изпитания, през които преминаваш и се завръщаш по някакъв начин променен, което е и приказен архетип. Не случайно романът се казва „Приказка“.

Антон Велчев: „Можем да определим книгата на Кинг като „наслада“. Тя е написана точно с тази цел. Мотивацията за нея идва от един въпрос, който авторът си задава в началото на пандемията – „Какво може да напишеш, което да те направи щастлив?“. Явно всички сме имали нужда от спасителна доза забрава и бягство. В тази книга Кинг разказва за бягство в история за всички велики истории. Те са донесли много наслада на него и на всички читатели, а и са го изградили като автор. Виждаме например приказките на Братя Грим, но в нерафинирания им вариант, в които присъства хорърът в много голяма степен и в които щастливият финал е по-скоро изключение.“

В романа има и препратки към истории на Кинг, като  „Талисманът“, „Тялото“, както и към такива на други автори, като „Хрониките на Нарния“ и „Нещо зло се задава“ на Рей Бредбъри, която присъства и буквално в сюжета на книгата.

„Приказка“ е една ода на признателност към жанра.

А както на много от романите на Кинг и на този се готви екранизация. Британският режисьор Пол Грийнграс се е наел да режисира и продуцира предстоящия филм, базиран на „Приказка“. Грийнграс е известен с екшън-трилър поредицата си за Джейсън Борн.

Целият разговор за „Приказка“ на Стивън Кинг може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22