"Там се води окопна война, както и по време на Първата световна, а влизането на английските танкове обръщат хода на бойните действия", казва Маркус Койп, преподавател във военната академия в Цюрих.
Паралелът със събитията от тази седмица е очевиден – Германия се съгласи да предостави на Украйна от своите модерни танкове "Леопард". Най-после, биха казали някои.
Миналата есен германският филмов режисьор Едвард Бергер възкреси литературната класика "На Западния фронт нищо ново" и филмът му се превърна в един от фаворитите за тазгодишните награди "Оскар" с цели 9 номинации.
Дали обаче решението за доставката на танкове за украинската армия ще се превърне в решаващия фактор за обрат във войната в Украйна?
Интервю с военния експерт Маркус Койп и с политолога Лиана Фикс от Съвета за външни отношения във Вашингтон:
От колебливия Олаф германският канцлер тази седмица се превърна в лидера Шолц. Макар още от срещата на контактната група за Украйна в Рамщайн миналия петък да беше ясно, решението на Берлин да предостави на Украйна танкове "Леопард" от наличностите на Бундесвера и да разреши реекспорта на машини от други страни дойде формално в сряда:
Ще предоставим на Украйна танкове "Леопард 2". Решението ни е резултат от интензивни консултации с нашите съюзници и международни партньори. Искам изрично да подчертая – беше правилно да не позволим да бъдем притискани, а да настояваме за тясна координация в тази тежка ситуация. Така ще бъде и в бъдеще, заяви Шолц в Бундестага.
Грешка ли беше тактиката, която избра канцлерът или все пак мъдро поведение, защото не допусна ескалация?
Маркус Койп, германски военен експерт от военната академия в Цюрих е краен в оценката си:
Това беше не само грешка, а направо катастрофа. Особено за доверието в Германия като съюзник на западните партньори и на Украйна.
Берлин не спря да повтаря, че без американците няма да доставя нападателни оръжия на Украйна, но че това не означавало, че подлага американците на натиск.
Натискът върху администрацията на Байдън за доставката на "Ейбрамс" не беше само от Берлин. Призивите от Конгреса например ставаха все по-настойчиви с всеки изминал ден. Но винаги в контекста на основната причина: да се отприщи доставката на германските "Леопард"-и още преди пролетта, коментира д-р Лиана Фикс от Европейския съвет за външна политика във Вашингтон и подчертава, че мъчителната дискусия в Германия около доставката на танкове е нанесла сериозни щети върху имиджа на европейците:
Защото в крайна сметка се оказа, че за Берлин коалиция само Великобритания, Полша, Финландия и другите европейски държави, които изразиха готовност да предоставят бойни танкове на Украйна, се оказа недостатъчна, а настояваше докрай за участието и на американците.
А какви щети понесоха отношенията със САЩ?
Във Вашингтон са ядосани, но това ще им мине бързо, защото и за двете страни добрите отношения са от първостепенно значение. Войната не позволява да се губи време в мръщене и обсъждане на отношенията. Трябва да се действа.
В същото време във Вашингтон се питат, ако и при такова решение като доставката на въоръжение за Украйна Съединените щати трябва да бъдат водещата сила, и европейците не могат да се разберат помежду си, тогава как Европа иска в бъдеще да бъде самостоятелна, включително в отбраната си? Американците винаги ще ни трябват, но сега беше подходящ момент Германия да покаже, че може да е лидер в Европа.
Въпросът има и военен аспект – доколко доставката на танкове от различни системи има смисъл или наистина става дума само за дипломатическо решение заради германската блокада?
Ако бях украински механик, щях да се хвана за главата. Танковете са едни от най-сложните военни машини и трудни за поддръжка. А украинската армия сега изведнъж ще трябва да се справя с американските "Ейбрамс", с германските "Леопард", с британските "Челинджър" и с френските "Льоклерк", които вероятно също ще бъдат изпратени на Украйна.
Танкът не е само бронирано превозно средство. Той е част от цяла логистична верига за гориво, резервни части, муниции и т.н. И за да има смисъл, тази верига също трябва да бъде организирана. Маркус Койп обяснява, защо изпращането на американските "Ейбрамс" е символично:
Американците ще помагат основно с доставките на гориво и муниции, не толкова с танковете "Ейбрамс". Тази помощ е от решаващо значение. Освен това боеприпасите в рамките на НАТО са стандартизирани, така че американците могат да подсигурят муниции за "Леопард"-ите.
Могат ли 100 танка, колкото се очакват общо да пристигнат в Украйна, да променят ситуацията на фронта?
Да, могат. Вероятно Германия няма да е водеща в доставките, а други европейски държави, които показват и по-силен политически ангажимент. Говоря за Полша и Финландия. А и да не забравяме американците, казва Койп, и обяснява, че американската армия поддържа резервни наличности в цял свят. Базите са общо 7, две от тях са в Европа, и по-специално в Германия. „През тези бази минава и голяма част от военните доставки за Украйна“, допълва военният експерт. А до тях ще се стигне, ако Русия действително се подготвя за пролетна офанзива, както твърдят западни разузнавателни служби.
Според мен това очакване е преувеличено. Има много нереалистични размишления, като например, че в горите на Беларус край украинската граница чакат 700 хиляди руски войници. От друга страна Русия наистина струпва ресурси и се подготвя за пролетта, защото едва след тежките зимни месеци руснаците ще могат изобщо да проведат някаква механизирана операция.
Ситуацията на фронта много напомня на Първата световна война. Фронтът е замръзнал – в буквалния и в преносния смисъл. Води се окопна война. Това, което ще раздвижи бойните действия, са нападателните оръжия. Това важи и за двете страни. Естествено, руснаците също ще се опитат да мобилизират танковите си бригади.
Това, от което Украйна се нуждае, за да защити територията си срещу руския агресор и да изтласка руската армия от своята територия, са модерни танкове.
Как завършва Първата световна война знаем. Маркус Койп има прогноза за сегашната война:
Хубавото е, че не всички правителствени ръководители са толкова колебливи както германският. Танковете ще пристигнат в Украйна и ще променят хода на войната, въпросът е кога. И понеже попитахте за пролетната офанзива на Русия – Украйна трябва да подготви своя пролетна офанзива. Но времето я притиска. До април остава малко време. Украинците трябва да го използват за обучение и организиране на доставките на гориво и муниции. Ако Украйна успее да се справи до април, сигурен съм, че ще успеят да пробият фронтовата линия. И тогава войната ще свърши през октомври или ноември.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоява назначенията на новото правителство да започнат след приемането на държавния бюджет за тази година. Това става ясно от публикация на профила му във фейсбук. От нея става ясно, че Борисов се е срещнал с кметове и председатели на Общински съвети от област Велико Търново. По думите му въпросните назначения..
Двете деца от Вакарел са били намерени мъртви в леглата си с множество прободни рани в областта на шията. Децата са били открити от баща им. Това каза пред журналисти окръжният прокурор Наталия Николова. "И двете деца са намерени в леглата си. Най-вероятно са спяли. С множество прободни рани в областта на шията и врата. Върви оглед на..
6 души загинаха при катастрофа на медицински транспортен самолет в американския град Филаделфия. На земята също има един загинал. Ранените са най-малко 19. Самолетът е превозвал дете, което е получило лечение за животозастрашаващо състояние, както и майка му, които трябвало да бъдат транспортирани до Спрингфийлд, Мисури. Машината е излетяла от..
На 71-годишна възраст почина Румяна Карадимчева - дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя беше обичан радиоводещ и един от създателите на знакови музикални предавания в Програма „Хоризонт“ като "Алегро виваче", "Бис", "Музикално матине" и емблематичното "Вива ла Музика". Предаването, което Румяна Карадимчева правеше в партньорство с Владимир..
Израел освободи повече от 180 палестински затворници, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" предаде трима израелски заложници. Предаването на заложниците от страна на "Хамас" този път премина спокойно и без хаос, но отново с демонстрация на сила от страна на униформените бойци на "Хамас", въпреки тежките загуби, понесени..
Сръбските студенти блокираха три моста над река Дунав в Нови Сад, за да отбележат символично три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата в града и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се вляха в студентските шествия в Нови сад и около 15 часа местно време се..
Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..