Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никоя партия не иска да децентрализира прокуратурата"

Иван Сотиров: В тази ситуация сме заради налагането на фалшиви мантри

"При крадлив политически елит Валутен борд е по-надежден от еврозона"

Иван Сотиров
Снимка: Силвия Великова

"Ние се намираме в тази ситуация, защото се налагат фалшиви мантри. Тези, които се пишат герои - Николай Добрев, Георги Първанов, техният героизъм е в това, че те се договориха зад гърба на всички протестиращи, включително с т.нар. десни лидери, за това, което се случи след това. Първият фундаментален акт на 38-ото Народно събрание беше още 1997 година да се приеме т.нар. Декларация за национално съгласие". 

Това каза пред БНР Иван Сотиров, бивш заместник-председател на СДС и бивш депутат, във връзка с годишнината от масовите протести заради несправянето на правителството на Жан Виденов с редица кризи.  

"В Декларацията отпадна едно от основните неща, което беше като констатация - ангажимент, че ще бъде потърсена отговорност за този финансов грабеж, който беше извършен тогава. Случилото се с КТБ е като пионерска игра в сравнение с този гигантски грабеж. Това беше финализиране на планирания грабеж, който започна още в началото на Прехода. Този мит с куфарчетата беше последната брънка от хранителната верига. Изпомпването на държавата ставаше институционално. Централната банка раздаваше кредити на търговските банки, които бяха държавни - старите браншови комунистически банки. През тях пари се раздаваха на обезпечени кредити. Хиперинфлацията беше изкуствено създадена от некадърността на управлението на Жан Виденов. Валутният борд ни беше наложен. Но той беше нещо ценно, добре че ни го наложиха". 

И припомни за нещо, с което се спекулира като за чудовищен заговор срещу България - за Плана "Ран-Ът" (план за преход към пазарна икономика, изготвен в рамките на 6 месеца от Националната търговска камара на САЩ по молба на последното правителство на Народна република България (в лицето на Андрей Луканов) и поръчан през март 1990 г. - бел. ред.): 

"Там имаше много неща, които не се направиха, а имаше хубави идеи. Старата комунистическа номенклатура използва Плана, дори и сега го прави, за да си прокарат нещата под някакъв западен етикет. Ако този Валутен борд беше въведен в началото на промените, никога нямаше да стане този грабеж. Комунистите приложиха Плана, както дяволът чете Евангелието - направиха това, което им изнасяше, а ценното и полезното смачкаха. При този крадлив политически елит сега Валутният борд е по-надежден от влизането в еврозоната. Двойна сигурност ни дава това, че сме във Валутен борд и в чакалнята на еврозоната". 

В предаването "Политически НЕкоректно" Иван Сотиров коментира, че хората усещат нещо интуитивно - независимо от това как се променя конфигурацията и кой как се етикетира, България се управлява от стария посткомунистически елит

"Те имат едно династично възпроизводство - бяха замислили по този начин да се случат нещата. Видя се, че комунистическата система рухна и старите комунистически елити решиха да си направят социалистически капитализъм. Този момент го има донякъде и в другите източноевропейски държави, но тук е силно изразен, защото бяхме тясно свързани със Съветския съюз". 

Според него няма битка за реформа в съдебната власт, а за това кой ще контролира прокуратурата

"Тези, които вият срещу прокуратурата - този цирк го гледаме 33 години. Няма смисъл да се правят особени реформи. С едно решение парламентът може да реши промяна в Закона за съдебната власт. Този разговор се води от зората на Прехода. Да се децентрализира прокуратурата. Има решение на Конституционния съд, че всеки прокурор може да повдигне обвинение на главния прокурор, когато има основание за това, но въпросът е, че докато главният прокурор е кадрови шеф, няма как да очакваме това. Дори тази централизирана прокуратура противоречи на основния принцип на Конституцията, който казва, че прокуратурата и следствието се устройват по същия начин, по който е устроена съдебната власт, която е по-демократична като йерархична структура. Никоя партия не иска да децентрализира прокуратурата, защото тогава всеки прокурор може безконтролно да повдига обвинение, а трудно се контролират всички прокурори. Когато държиш главния прокурор, тогава контролираш обвинението за престъпление от общ характер". 

Във връзка със случилото се на границата с Република Северна Македония Иван Сотиров коментира: 

"Това е ниско равнище на политическия елит в РСМ, защото в провокацията са ангажирани хора на високо ниво. И президентът, и изпълнителната власт са заложници на радикални българомразци. Тези провокации срещу България не са нови. Активизирането на това поведение цели ответна реакция от наша страна". 

По думите му България трябва да се държи със самочувствието на държава, която е член на Европейския съюз и да прояви здрави нерви, тъй като провокациите ще продължат. И изрази очакване, че европейските институции ще видят вече ситуацията реално. 

"Трудно се формира национална идентичност с примитивно и комплексарско поведение". 

Интервюто на Силвия Великова с Иван Сотиров в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Запрянов

Министърът на отбраната съобщи, че самолетът Ф-16 е изправен

Министърът на отбраната Атанас Запрянов съобщи, че самолетът Ф-16 е изправен. И в момента според Запрянов продължава техническото приемане, скоро ще започне и летателното приемане. Военният министър уточни, че скоро се очаква да пристигне и вторият самолет. Министър Запрянов участва в изслушване в парламентарната комисия за контрол над..

публикувано на 15.05.25 в 19:19
Сградата на Община Ловеч

ОС в Ловеч не прие предложения от кмета проектобюджет на общината за 2025 г.

Общинският съвет в Ловеч не прие предложения от кмета Страцимир Петков проектобюджет на общината за 2025 г. Съветниците не приеха и предложението за увеличение на заплатата на кмета, но гласуваха за увеличение на заплатите на кметовете на селата в общината. Предложеният от кмета Страцимир Петков бюджет в размер на близо 81 милиона лева..

публикувано на 15.05.25 в 18:52

Чавдар Стефанов: Москва не създава условия за преговори за мир в Украйна

Русия иска да започнат преговори по основни въпроси и след това да се види дали ще има примирие, а Украйна, ЕС и САЩ настояват първо за 30-дневно примирие, а след това преговорите . Коментара направи в предаването "Нещо повече" журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва. "Очакваме да видим дали президентът Володимир Зеленски..

публикувано на 15.05.25 в 18:31
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и зам.-кметът Иван Василев (в центъра) дават брифинг в Столичната община

Зам.-кметът на София по финансите: Ще се намери вариант за нормалното събиране на боклука

Заместник-кметът по финансите на Столичната община Иван Василев коментира казуса с извозването на боклука и заявката на фирми, които отговарят за почистването на част от районите в София, че след 19 май може да спрат сметосъбирането, защото не са получи плащания за услугата през тази година. Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19..

публикувано на 15.05.25 в 18:30

Служителите на завод "Терем-Хан Крум" в Търговище ще получат заплатите си за февруари и март

Служителите на военния завод "Терем-Хан Крум"-Търговище ще получат заплатите си за месеците февруари и март. Сумата е преведена от "Терем Холдинг" и най-вероятно в рамките на днешния ден сумите ще бъдат изплатени на работниците на предприятието. Повече от месец служителите на Терем Търговище всеки ден излизат на протест на пътя..

публикувано на 15.05.25 в 18:19

Депутатите избраха заместник-председатели на Комисията за финансов надзор

Трима заместник-председатели на Комисията за финансов надзор, номинирани от наскоро избрания за ръководител на финансовия регулатор Васил Големански, бяха избрани от парламента с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ". За заместник-председател, който да ръководи управление "Надзорна инвестиционната..

публикувано на 15.05.25 в 17:49
Кметът на София Васил Терзиев

След 20 ч. ще стане ясно дали блокадата на столичния градски транспорт ще продължи

След 20:00 ч. тази вечер ще стане ясно дали блокадата на градския транспорт в София ще продължи. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община след края на срещата със синдикатите, която продължи повече от три часа. Протестът в София: Автобуси, тролеи и трамваи - по гаражите, учениците – в клас По думите на кмета..

публикувано на 15.05.25 в 17:49