Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цветанов: Балканите винаги са били важен акцент в предаването

АЛАРМА отбеляза 15 години от излъчването на първото си предаване

Ася Чанева: Аларма е екип от хора, които са и приятели, и критици

3
Ася Чанева, Добринка Добрева, Ралица Неделчева и Цветан Цветанов (от ляво на дясно)

АЛАРМА - предаване за музика и култура по програма "Христо Ботев" на БНР отбеляза 15 години.  То е прозвучало в ефир за първи път на 7 януари 2008 г.

"АЛАРМА" е вечерно предаване с фокус върху иновативното, експерименталното, алтернативното в съвременната култура и музика.

Предаването е и дискусионно-познавателно - често културните теми са естествено преплетени с образователни, социални или спортни теми.

Ася Чанева и Цветан Цветанов, водещи на предаването, бяха специални гости в "Нощен Хоризонт" по повод рождения ден на АЛАРМА.

Как започна всичко: През 2000 г. Антон Митов реши да възобнови младежката линия в програма "Христо Ботев". Тогава той беше главен редактор на програмата, а от 2013 г. е директор на Дирекция „Архивен фонд“ в БНР. Може би някои от слушателите си спомнят РАДИО ГА ГА, което звучеше в ефира на "Христо Ботев през 80-те и 90-те години на 20 век от 20.00 до 22.00 часа. След нейното спиране, за известно време в програмата нямаше предавания, насочени специално към младежката аудитория.

От 2001 до 2007 г. младежката линия се казваше „Нещо горещо“ и се излъчваше от понеделник до събота от 17.00 до 18.00 часа със специфична тематика и отделен водещ във всеки от дните. Аз се присъединих към екипа в края на 2002 година", разказа  в „Нощен Хорицознт“ Ася Чанева.И допълни:

Предаванията в периода 2003 – 2007 г. бяха: „Филтърнет“ в понеделник с водещ Анелия Димитрова, „Наопаки“ във вторник с водещ Ася Чанева, „Оксиморон“ в сряда с Цветан Цветанов, „Аларма“ в четвъртък, (предаването замени „Вещи в занаята“) с водещ Милена Воденичарова и „Рестарт“ в петък с водещ Калина Станева.

„Аларма“ като заглавие го измислих аз, след като стана ясно, че това ще бъде предаване, посветено на социални и обществени проблеми. Идеята първоначално ми дойде от алармата на автомобил, която се включва ако нещо направиш на колата, но се сетих и за алармата на будилника, която звъни сутрин.

В началото на 2008 г. тогавашното ръководство реши всички предавания да звучат под едно общо заглавие, вечерта и да бъдат 90 минутни. Преценихме, че от всичките ни заглавия АЛАРМА е най-обединяващото.

Първото вечерно предаване АЛАРМА прозвуча от 21.30 ч. в ефира на програма „Христо Ботев“ на 7 януари 2008 г. И оттогава вече 15 години се излъчва в този час.

През 2008 г. към екипа ни се присъединиха Ивайло Стефанов и Радослав Чичев, а Калина Станева впоследствие започна да прави предаването „Семейно радио“, но и досега я смятаме за част от екипа ни.

Ние шестимата освен колеги, сме и добри приятели, които се подкрепят и си помагат, и това е ключът към успеха ни вече 15 години.“ каза още в ефира на „Нощен Хоризонт“ Ася Чанева.

Ася Чанева и Цветан Цветанов
"В АЛАРМА, ако оставим настрана темата за Северна Македония и нашите междусъседски отношения, ние представяме и България, и света, и всичко, което става около нас. Но винаги сме имали един важен Балкански акцент.

Това е така, защото тази тема отсъства от медиите. Тоест нас ни вълнува Балканската тема и ние искаме да акцентираме върху разбирателството и търсенето на общите неща между нас, а не върху това, което ни разделя", каза в "Нощен Хоризонт" Цветан Цветанов.

Още по темата в звуковия файл.

В петък, на 10 февруари от 19 часа в клуб Сингълс ще има среща с водещите на АЛАРМА, с всички любими хора, с които са работили през годините и с които продължават да работят, с някои от най-интересните събеседници, както и с някои от най-верните слушатели. Входът е свободен.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към остров Св. Кирик и Юлита, където ще бъде разположен Институтът за подводно наследство на ЮНЕСКО. Предвижда се на острова да има и Музей на черноморската цивилизация.

Центърът за подводна археология в Созопол става институт на ЮНЕСКО

Центърът за подводна археология в Созопол вече ще е институт на ЮНЕСКО и ще отговаря за проекти и инициативи в Черноморския регион и Долен Дунав. Така се преобразува най-старият подобен център в Източна Европа , който разполага със собствени плавателни съдове и модерна геофизична апаратура. Центърът до момента е към Министерството на..

публикувано на 11.11.25 в 14:55
Николай Василев

Николай Василев: Филмът "Социално силните" е имунна защита срещу пошлостта и полуфабрикатите

Филмът на Николай Василев "Социално силните" е част от афиша на  "Киномания" (13-30 ноември). Документалната лента е посветена на златните медалисти на физика Теодосий Теодосиев и е своеобразно продължение на "Формулата на Тео" . Василев е познат като автор на поредицата "Малки истории" по БНТ, той е и автор на филма "Ваклуш". След..

публикувано на 11.11.25 в 12:04

Милен Данков: Има доста неща в работата на доброволците, които могат да се подобрят

"Ресурсът в спасителните акции по издирване на някого не е малък. Той е чисто човешки" . Това отбеляза пред БНР Милен Данков , ръководител на Доброволното формирование за овладяване на бедствията на територията на Столичната община: "Когато има хора, които могат да откликнат в такива ситуации винаги е много хубаво. Да речем, ако аз съм се..

публикувано на 11.11.25 в 11:52
Мартин Куванджиев

Мартин Куванджиев: С Бюджет 2026 се гледа бизнесът да бъде ограничен

"Когато един бизнес е успешен и когато расте, той всъщност плаща едни данъци , които данъци отиват точно за спонсорирането на хора, които да могат да помагат на всички тези бизнеси и да растат, но при нас се получава точно обратното и с Бюджет 2026. Така както го виждаме, се гледа по някакъв начин да се ограничи този бизнес ". Това коментира пред..

публикувано на 11.11.25 в 11:26
Георги Ганев

Георги Ганев: Заради такива бюджети ще сме по-бедни, отколкото бихме могли да бъдем

"Бюджетът ще бъде приет, без да има разбирателство". Това заяви пред БНР икономистът Георги Ганев : "Няма законодателно изискване работодатели и синдикати да одобряват бюджета. Конституционен прерогатив и то с изключителна висока степен на важност е, че бюджет се приема единствено и само от Народно събрание и никой друг не може да командва..

публикувано на 11.11.25 в 09:12
Александър Каракачанов

Александър Каракачанов: Най-важното след 10 ноември 1989 г. е, че се озовахме в ЕС

Най-важното след 10 ноември 1989 г. е, че се озовахме в Европа . Това каза пред БНР Александър Каракачанов, един от основателите на Клуб "Екогласност", основател на Зелената партия, основател и член на ръководството на СДС, първият кмет на София след 10 ноември 1989 г., участвал е в Кръглата маса, депутат от Великото народно събрание...

публикувано на 10.11.25 в 18:17
Веска Събева

Фотоизложбата "Емоции на фокус“ представя емоциите на млади хора с епилепсия

Фотоизложба със снимки на млади хора с епилепсия , които те са направили, за да се научат да разпознават емоциите си, се открива на 10 ноември в Рослин Сентръл Парк Хотел София. Изложбата е по проект "Емоции на фокус“, финансиран от Столична община по програма "Социални иновации“. Входът е свободен. Лилав ден в подкрепа на хора с епилепсия..

публикувано на 10.11.25 в 12:14