Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения"

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът в Украйна не може да се разреши без позицията на Китай

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси"

доц. Искрен Иванов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Най-важното в речта на Путин беше изтеглянето на Русия от нов договор СТАРТ. На езика на международната сигурност това би трябвало да означава нова надпревара във въоръжаването.

Това каза пред БНР доц. Искрен Иванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", доктор по политология с научни интереси в американската политика, международната сигурност и управлението на конфликти.

По думите му изтеглянето на Русия от новия договор СТАРТ е най-ключовият момент в речта на руския президент от вчера, а останалото е "политически пълнеж".

Русия обаче няма технологиите, средствата и ресурсите да започне нова надпревара във въоръжаването, което означава, че Путин си оставя вратичка за нови ядрени опити, поясни Иванов.

Според него живеем в свят, познат ни от 60-те години на 20-и век, когато човечеството беше на прага на ядрена война с кубинската ракетна криза. С прекратяването на нов СТАРТ започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения.

Посещението на Байдън в украинската столица отправи ясно послание – че Америка твърда застава зад Украйна, но и че Байдън оставя отворени каналите за комуникация с Русия, а не ги затръшва, така че да не се стигне до нещо по-лошо, допълни преподавателят.

"Този ред, който познаваме след края на Студената война, вече приключи."

Зад думите на американския президент можем да разчетем подготовка на света за навлизане в един съвсем различен модел, смята Искрен Иванов.

Ако до 5 години този конфликт не свърши, това означава, че той ще се замрази, отбеляза още той.

"Това означава в перспектива или да преминем в един свят, в който отново ще станем свидетели на Студена война между САЩ и вероятно Китай, който е най-категоричният заявител за това на този етап да бъде другият полюс в международната система. Един такъв свят би бил съпроводен с технологична надпревара. Другият вариант е светът да бъде многополюсен, ако се появят актьори, които да имат възможността и капацитета да достигнат паритет със САЩ, а такива на този етап няма."

"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси. Това ще наложи не просто промяна на цялостните стратегии на НАТО. То ще наложи необходимостта от глобално превъоръжаване, в това число и в Европа. Това означава да отделяме много повече пари за оръжия, за сигурност, за военна промишленост", коментира доц. Иванов в предаването "Преди всички".

Асимилацията на Беларус е напълно в духа на неоевразийската доктрина на Русия. Ако Русия асимирила Беларус, тогава тя ще опре в границите на НАТО изцяло. Сега има линия с Прибалтика, но фронтът се разширява в посока Полша, посочи преподавателят.

Китайската гледна точка ще е решаваща, защото този конфликт не може да бъде разрешен без позицията на Пекин, подчерта Искрен Иванов.

"Технологично Китай вече е изпреварил САЩ, което означава, че лека-полека започва да достига паритет с Вашингтон. На този етап Китай е напълно неутрален в този конфликт. Едно посредничество, една намеса на Китай в този конфликт сериозно ще наклони везната в полза на едната или другата страна. За мен Китай ще избере неутралната позиция."

"Никоя държава не е самодостатъчна. Няма как една държава да претендира за самодостатъчност само на базата на това, че разполага с толкова много ресурси. Русия не може да се затвори в себе си и да функционира сама в системата на международните отношения. Никоя сила не е самодостатъчна. Русия не прави изключение от това правило", изтъкна доц. Искрен Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48