Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Някои от по-големите играчи се радват на по-ниската активност и печелят от това своите политически дивиденти"

Проф. Росен Стоянов: Има дефицит на доверие в системата и правилата на играта

"Десните управляват с леви мерки, а левите станаха големи капиталисти"

Снимка: Ани Петрова

Червените линии, разграничителните линии са нещо хубаво, но когато се отнасят до ценности и идеологии. За съжаление вече десните управляват с леви мерки, а левите станаха големи капиталисти. Омесването на терена на политическите заявки разводнява политическите послания и не дава на избирателите перспектива да избират по точни критерии.

Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Росен Стоянов, преподавател по публични комуникации в Нов български университет.

"И отново сме принудени, поради това общо всичкоговорене от всички страни да избираме на база не на мислене и логика, а на база "обичам и мразя", тоест на база емоции и ирационалност."

Избирателите се уморяват, категоричен е преподавателят.  

"Писва им от това да дават своя вот за един или друг и поради тази нарочност от страна на политическите партии да нажежат до такава степен пространството със своите противопоставяния. Може би пък някои от по-големите играчи се радват на по-ниската активност и печелят от това своите политически дивиденти, защото участват само твърдите ядра, които са по-лесно достижими и манипулирани, с по-лесно за осъществяване въздействие."

"Тази пъстрота, палитрата на множеството различни мнения може да се обедини под едно заглавие – дефицит на доверие в системата, институциите, правилата на играта. Този дефицит на доверие се прехвърля върху политическите партии", коментира проф. Стоянов анкета на "Хоризонт" сред жители на столицата. Според него за ниската активност по време на вота вината не е на избирателите, а по-скоро на партиите, които не успяват да ги мотивират да участват в този процес.

Росен Стоянов   Снимка: Личен архивПолитиците в днешния свят са зависими от медиите, от комуникациите, но пък винаги ги гледат от властови позиции, смята Росен Стоянов.

"Новата обстановка – все по-надделяващото дигитално в нашия живот, където информацията не може да бъде контролирана, където всеки един от нас е медия, тази коренна промяна, ако не се отчита от политическите партии, няма как да съставят нещо модерно. От друга страна има тенденция на неглижиране на комуникационната експертиза от политическите партии."

Пиарът не може да бъде черен или негативен, това е позитивен тип комуникация. Има обаче негативна кампания, отбеляза доц. Стоянов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев аргументира отмененото решение на служебното правителство за частната болница "Мама и аз"

Аргументите за вчерашната отмяна на решението на служебното правителство за създаване на частна болница "Мама и аз" са общественото напрежение, а също и неодобрението към проекта от страна на президента Румен Радев, ДПС и ПП-ДБ, заяви днес служебният премиер Димитър Главчев. Радев призова кабинетът "Главчев" да преосмисли решението за..

публикувано на 02.05.24 в 21:31
Йозгюр Йозел и Реджеп Ердоган

Турският президент се срещна с лидера на опозицията за първи път от 8 години

В четвъртък президентът на Турция Реджеп Ердоган проведе разговори с лидера на основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP) - първата подобна среща от близо осем години, която стана факт само месец, след като CHP изпревари партията на Ердоган на местните избори. Гласуването на 31 март отбеляза най-тежкото поражение на Ердоган и..

публикувано на 02.05.24 в 21:15

"Газпром" излезе на нетна загуба през 2023 г. за пръв път от над 20 години

Руският държавен газов гигант "Газпром" отчете през 2023 г. първата си годишна нетна загуба от повече от 20 години насам поради намаляващите доставки за Европа и по-ниските цени на синьото гориво. Газпром Груп", която също така включва петролни и енергийни бизнеси, отчете загуба от 629 млрд. рубли (6,84 млрд. долара) през миналата година в..

публикувано на 02.05.24 в 20:48

ЕК прие временно удължаване на кризисните инструменти за държавна помощ в подкрепа на земеделието

Европейската комисия прие промени във Временна рамка за държавна помощ при кризи и преход, за да удължи с половин година част от разпоредбите ѝ, които биха могли да помогнат за справяне с проблеми в земеделието и рибарството. Продължението е до края на тази година. С днешните промени се дава възможност да бъде осигурена ограничена помощ под..

публикувано на 02.05.24 в 20:13

Франция се съвзема след снощната опустошителна гръмотевична буря с едра градушка

Франция се съвзема след опустошителна гръмотевична буря с едра градушка, която нанесе значителни щети и обърка въздушния трафик. Опустошена реколта и кални свлачища останаха след снощната буря, връхлетяла Франция. Засегнати бяха най-малко 19 департамента - от Средиземноморието през централните райони, като през нощта бурята достигна Париж и..

публикувано на 02.05.24 в 19:50
Доц. Христо Тутунаров

Доц. Христо Тутунаров: Заслужава интерес преплитането на религиите със сигурността, службите и Студената война в България

Темата за Католическата църква в България и Студената война разглежда в най-новата си книга доц. Христо Тутунаров , преподавател в Университета по библиотекознание. Той е католик от Източен обред, шеговито ги наричат „православни католици“, но не това е причината за книгата, обясни той в интервю пред БНР. „По-скоро причината е, че..

публикувано на 02.05.24 в 19:46

От днес Турция е спряла напълно вноса и износа от и към Израел

Турция е спряла напълно вноса и износа от и към Израел от днес, съобщава агенция Блумбърг, като се позовава на двама високопоставени представители на турските власти. Този ход разширява ограничението от миналия месец върху част от турския износ за Израел, тъй като президентът Реджеп Ердоган засилва критиките към еврейската държава и се опитва..

публикувано на 02.05.24 в 19:32