Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Носим се като родопска песен по склоновете". Ски спускането в носии има все повече почитатели

3
Снимка: Фейсбук страница на инициативата

"Всяка следваща година има поне 100 души повече, които са в носии и се спускат. Все повече участват в самото шествие. Има повече гайдари, повече тъпанджии, докато се спускаме."

Това каза пред БНР Антония Каменичка от Радио София, организатор на традиционното ски спускане с носии на Пампорово. Събитието съчетава минало и съвремие, допълни тя.

"Аз съм облечена, препасана със забрадки, с престилки. Така хубаво съм се стегнала с тези вълнени дрехи, че този сняг, който вали тук, въобще не може да ме изплаши", сподели тя преди спускането.

Инициативата се провежда за шести път, иначе е на седем години, но в една от тях е била отложена заради пандемията.

"Тази година ще събираме историите на хората, които всяка година идват с носии, с децата си, с половинките си", обясни Каменичка. По думите ѝ привържениците на спускането в носии стават все повече.

Сред тях има както млади предприемачи, решили да се заселят със семействата си в родопски села, така и просветни дейци, които организират обучения там, запалени скиори и сноубордисти, учители, лекари, инженери.

Някои носии са на баби и дядовци. Носията на Каменичка е закупена от местен тъпанджия от майката на неин приятел и е в основата на организирането на събитието.

"Продаваше сватбената носия на своята майка с голяма мъка в сърцето, че му се налага. Благодарение на тази носия сега имаме това събитие, което пък вдъхнови много хора да намерят носии", разказа тя.

"Носим се като родопска песен по склоновете", защото такъв е форматът и за да бъде безопасно, описа емоцията на спускането в носии Антония Каменичка.

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05